Herman je na sudetoněmeckém sjezdu. Historický moment, řekl Posselt

Český ministr kultury Daniel Herman (první zleva) na sudetoněmeckém sjezdu. Druhý zleva je mluvčí Sudetoněmeckého zemského spolku Berndt Posselt, vedle něj sedí premiér Bavorska Horst Seehofer.

Český ministr kultury Daniel Herman (první zleva) na sudetoněmeckém sjezdu. Druhý zleva je mluvčí Sudetoněmeckého zemského spolku Berndt Posselt, vedle něj sedí premiér Bavorska Horst Seehofer. Zdroj: CTK/Strihavka Jakub

Ministr kultury Daniel Herman jako vůbec první člen české vlády vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu. V projevu předneseném německy připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu. Podle nejvyššího představitele Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernda Posselta Hermanova přítomnost na sjezdu znamená, že česká vláda odmítla princip kolektivní viny uplatněný při poválečném odsunu německojazyčné menšiny.

Ministr na 67. sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku řekl, že identitu Čech, Moravy a Slezska po staletí utvářeli kromě Čechů i Němci, Židé, Romové a Poláci, kteří na jejich území žili. „Tragické události dvacátého století tyto svazky narušily, zpřetrhaly a některé definitivně zničily,“ řekl ministr a připomněl nacistický program likvidace Židů a Romů.

„Vztahy mezi Čechy a Němci pustošily zločiny nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého národa vůči národu českému. Ale to nebyl konec. Neboť touha po pomstě a po odplatě za tyto válečné zločiny na sebe vzala hrůznou podobu ve zločinech ze strany části českého obyvatelstva vůči německy mluvícím spoluobčanům na sklonku války,“ řekl Herman. Odsoudil přitom uplatňování kolektivní viny.

„Přijímám slova lítosti nad činy některých z vašich předků v minulosti. A vyslovuji hluboké politování z naší strany nad tím, co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití,“ řekl ministr.

Historický moment

„To, co jsme zažili, byl historický moment,“ řekl Posselt po Hermanově projevu. Připomněl, že ministr kultury přijel na sudetoněmecký sjezd jako oficiální zástupce české vlády. „Proto má to, co dnes bylo řečeno, mimořádný význam. Bylo to jasné odmítnutí nejenom vyhnání, ale i principu kolektivní viny, který tak zamořil dvacáté století ,“ řekl Posselt.

Připomněl, že i někteří sudetští Němci měli svůj podíl na nacistických zločinech a že on sám už kvůli tomu prosil Čechy o odpuštění. „Kdo je připraven dostát své odpovědnosti, jako to udělal Daniel Herman, jako to dělá česká vláda a jako to děláme i my sudetští Němci, neoslabuje se. Teprve ten, kdo si zamete před vlastním prahem, je připraven ke skutečnému partnerství v srdci Evropy,“ řekl Posselt.

Herman projev přednesl v němčině a už úvodním oslovením sudetských Němců „milí krajané“ si získal přízeň zhruba 3000 přítomných. Ve své řeči připomněl své zkušenosti s vysídleným pohraničím a vyjádřil přesvědčení, že jen usmíření mezi Čechy a sudetskými Němci může položit základ pro budoucí spolupráci. Jeho slova ocenili přítomní bouřlivým potleskem.

Hermanovu návštěvu na sudetoněmeckém sjezdu uvítal i bavorský premiér Horst Seehofer, podle něhož už bylo na čase, aby na tradiční setkání o Svatodušních svátcích některý člen české vlády přijel. Podle něj to ukazuje, že jsou obě strany připraveny spolu mluvit. „A když jde o správné soužití lidí, není k dialogu žádná alternativa,“ řekl Seehofer.

Herman: Bylo na čase, aby ministr z ČR jel na sudetoněmecký sjezd
Sedmdesát let od vysídlení sudetských Němců z Československa už bylo na čase, aby na sudetoněmecký sjezd přijel český ministr. V Norimberku to dnes řekl ministr kultury Daniel Herman. Proces smíření mezi Čechy a sudetskými Němci podle něj brzdili komunisté.

„Já jsem přesvědčený, že skutečně na čase bylo,“ řekl českým novinářům Herman o své účasti na 67. sudetoněmeckém sjezdu. „Na francouzsko-německém dialogu a smíření vidíme, že těch 40 let zpoždění díky komunistickému režimu tady bylo. Kdyby nebylo komunistů, kteří to brzdili a dodneška mají zastydlou mentalitu v minulosti, tak to bylo jistě dříve. Ale je dobře, že to bylo dnes,“ uvedl.

Ministrovu účast na sjezdu ostře kritizovala KSČM. Její předseda Vojtěch Filip ve čtvrtek kvůli tomu vyzval Hermana k rezignaci. „Komunistická strana měla svůj sjezd, pan předseda obhajoval svůj mandát a potřeboval témata,“ řekl k tomu Herman. Podle něj je dobře, že komunisté zůstávají v české politice izolovaní.

Ministr naopak ocenil, že jeho cesta na sudetoněmecký sjezd měla na politické scéně širokou podporu. „Jsem velmi rád, že to má podporu všech tří koaličních stran a ještě i stran opozičních, což je velmi důležité, protože to jsou témata nadstranická,“ řekl Herman.

Snahou o smíření se sudetskými Němci se čeští politici podle něj hlásí k odkazu českého krále a římského císaře Karla IV., který se zaměřoval na západní Evropu a od jehož narození v těchto dnech uplynulo 700 let. „Jsme Evropané s naší západoevropskou, středoevropskou identitou. To je prostor, kam patříme,“ řekl ministr.