Hongkong zažil poklidnou noc, protestující dali vládě ultimátum | E15.cz

Hongkong zažil poklidnou noc, protestující dali vládě ultimátum

ČTK

Bez násilností se obešla další noc protestů desítek tisíců zejména mladých obyvatel Hongkongu, kteří se chtějí domoci demokratických voleb. Jejich vůdci dali místní vládě do středy ultimátum na splnění svých požadavků, zatímco šéf vlády protestující vyzval k okamžitému opuštění obsazených ulic.

Narozdíl od minulých dní dohlíželo na pořádek v zablokovaném centru města v noci na dnešek minimum policistů. Město je však nadále částečně zablokováno, úřady zrušily výuku na některých školách a nefunguje část dopravních linek.

Lidé podle agentury AP strávili noc poklidnějším způsobem než v minulých dnech. Místo střetů s pořádkovými silami, které o víkendu a v pondělí nasadily obušky či slzný plyn, byl dnes nad ránem slyšet v ulicích zpěv.

Hnutí Occupy Central stojící za organizací protestů vyzvalo vládu, aby do středy splnila jejich požadavky, mezi které patří i odstoupení nepopulárního lídra Leung Čchun-jinga. Ve stejný den prý jinak hnutí oznámí „nový plán občanské neposlušnosti“.
Sám Leung poté protestujícím vzkázal, aby neprodleně ukončili své akce a opustili ulice.

Protestující blokují ulice

Protestující však dali najevo, že nemíní akci ukončit: v blokovaných ulicích budovali provizorní barikády a přinášeli zásoby potravin. Někteří z nich se podle agentury Reuters obávají, že policie by se mohla pokusit před středečním čínským státním svátkem - výročím založení komunistické strany - násilně vyklidit ulice. „Spousta mocných lidí z pevninské Číny přijede do Hongkongu. Hongkongská vláda nebude chtít, aby tohle viděli, takže policie musí něco udělat,“ řekla osmnáctiletá studentka Suej-jing Čcheng, podle níž bude dnešní večer určující pro další vývoj a organizátoři slibují masivní účast v ulicích.

Hongkongská vláda již v této souvislosti oznámila, že ruší ohňostroj plánovaný dnes na předvečer čínského svátku.

Dnes ráno se sice část protestujících z ulic vytratila, avšak podle jednoho z organizátorů osloveného BBC jen dočasně kvůli odpočinku či doplnění zásob. Zavřeny zůstávají některé stanice metra a nefunguje část autobusových linek.

Největší nepokoje od roku 1997

Současné nepokoje jsou nejvážnější od chvíle, kdy se Hongkong v roce 1997 vrátil pod čínskou správu. Během víkendu bylo zatčeno takřka 150 protestujících a policie použila slzný plyn poprvé od roku 2005.

Aktivisté se domáhají toho, aby místní volby v roce 2017 byly plně demokratické, a v ulicích své požadavky prosazují už týden. Peking tento požadavek odmítá a hodlá všechny volební kandidáty předem schválit.

Na vývoj v pondělí poprvé oficiálně reagovaly Spojené státy, z jejichž postoje bylo podle Reuters cítit, že nechtějí vyprovokovat eskalaci napětí ani případný tvrdý zásah ze strany čínské armády. Bílý dům vyzval bezpečnostní složky k zachování zdrženlivosti, zatímco protestujícím vzkázal, aby dávali své postoje najevo mírumilovně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!