Indiánské kmeny v USA a Kanadě se spojily v odporu proti ropovodu | E15.cz

Indiánské kmeny v USA a Kanadě se spojily v odporu proti ropovodu

ČTK

Zástupci indiánských kmenů na obou stranách americko-kanadské hranice se dohodli na společném postupu proti plánovanému ropovodu Keystone XL, jehož stavbu bývalý prezident Barack Obama v roce 2015 zablokoval a jeho nástupce Donald Trump letos schválil.

Společná deklarace severoamerických indiánských kmenů bude podepsána ve středu v Calgary.

Trump zrušil Obamův program na ochranu přírody, těžaři už slaví

Ropovod budovaný nákladem osmi miliard dolarů má propojit kanadská naleziště s americkou Nebraskou, kde se napojí na existující síť ropovodů směřující na jih k texaským rafineriím. Obama projekt zastavil s ohledem na životní prostředí a Trump ho povolil s odkazem na potřebu nových pracovních míst a rozvoj americké ekonomiky. Několik amerických ekologických organizací Trumpovo rozhodnutí zažalovalo, na soudní verdikt se čeká.

Kontroverzní ropovod dostal od Trumpových lidí zelenou

Deklaraci o společném postupu dojednali představitelé organizace Blackfoot Confederacy sdružující kanadské domorodé kmeny a zástupci amerických indiánských kmenů Ponca a Great Sioux Nation. Dokument poukazuje na letitá práva domorodého obyvatelstva Severní Ameriky a shrnuje argumenty proti stavbě ropovodu.

Spojené indiánské kmeny hodlají na protest proti spornému projektu pořádat demonstrace a svou deklaraci hodlají zaslat do newyorské centrály OSN, řekla dnes novinářům mluvčí akce Casey Campová-Horineková. Inspiraci našli v masových protestech proti ropovodu Dakota Access, jehož stavba byla nedávno navzdory odporu indiánských kmenů dokončena.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!