Indie představila hospodářský plán, země se otvírá investorům
Indové jsou nespokojení, jelikož ekonomika země se v posledních letech rozvíjela pomalejším než pětiprocentním tempem. Módí slibuje, že zajistí až osmiprocetní růst a vytvoří pracovní místa pro miliony lidí, které každý rok chrlí školy.
Kvůli hospodářskému oživení chce kabinet zrušit některé stropy pro zahraniční investice. Změna se dotkne hlavně zbrojního průmyslu a pojišťovnictví, poměr zahraničních podílů tam bude moci dosahovat 49 místo 26 procent. Ve státním rozpočtu se zároveň počítá s většími výdaji na obranu, oproti předchozímu roku stoupnou o dvanáct procent.
Indie je v současnosti největším nákupčím zbraní a ráda by rozjela vlastní vojenské programy. „Společnosti kontrolované cizími vládami a zahraniční soukromý sektor nám dodávají armádní vybavení, což způsobuje značný odliv deviz,“ podotkl šéf financí. Experti ale podotýkají, že liberalizace není tak široká, jak by si případní investoři přáli. V uplynulých týdnech se totiž spekulovalo, že by vláda mohla investice do obranného sektoru uvolnit zcela.
Vláda chce zefektivnit těžbu uhlí |
---|
Indická vláda plánuje restrukturalizaci státního těžařského kolosu Coal India Limited, aby zvýšila produkci uhlí a zlepšila zásobování elektráren v zemi. Společnost se podílí na dobývání indického černého uhlí z 80 procent, ale v posledních letech se jí nedařilo plnit cíle. Podle kritiků za to částečně může její přílišná velikost. Hovoří se o možném rozdělení gigantu do několika částí, řízených místními vládami. |
Džaitlej také ohlásil, že letos udrží už dříve stanovený rozpočtový deficit 4,1 procenta HDP. Pak by měl klesat až na tři procenta v období 2016 až 2017. Andrew Colquhoun z Fitch Rating ale podle Reuters míní, že ke splnění cílů bude třeba zvýšit příjmy nebo snížit výdaje. „Navzdory odvážným prohlášením a ambicím je to rozpočet, který přináší jen krůčky k léčbě dlouhotrvajících problémů deficitu a inflace,“ uvedla i ekonomická expertka BBC Linda Yueh.
Národohospodářští odborníci také zdůrazňují, že fiskálním záměrům kabinetu navíc nepřeje ani příroda. Indičtí zemědělci se v letošním roce potýkají se špatnou monzunovou sezonou. Deště dorazily později a oproti průměru jsou výrazně slabší. Tento týden se objevily zprávy, že sklizeň sóji v zemi může být nejslabší za posledních pět let.