Indie schválila lék na koronavirus, uspěl v klinické studii | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Indie schválila lék na koronavirus. Přípravek firmy Biocon uspěl v klinické studii

ČTK, vku

Indické úřady povolily používání léku Itolizumab od domácí farmaceutické společnosti Biocon pro léčbu mírných až vážných dýchacích obtíží, včetně těch vyvolaných onemocněním COVID-19. Přípravek se osvědčil v klinických testech, píše Reuters.

„Kontrolní studie s náhodným výběrem ukázala, že všichni pacienti, jimž byl podám Itolizumab, reagovali pozitivně a zotavili se,“ řekla šéfka společnosti Biocon. V kontrolní skupině, jejímž členům lékaři podali placebo, tedy prostředek bez účinné látky, několik lidí na následky nukazy COVID-19 zemřelo.

Lékaři a vědci bedlivě sledují testy tohoto přípravku, který by mohl být jedním z prvních ověřených léků na nemoc COVID-19, se kterou zemřelo po celém světě přes 561 tisíc lidí. Koronavirem, který v některých případech nemoc způsobuje, se infikovalo celosvětově 12,5 milionu lidí. Indie je co do počtu nakažených třetí nejvíce zasaženou zemí po USA a Brazílii, dosud se tam nákaza novým typem koronavitru potvrdila u téměř 821 tisíc lidí, z nichž přes 22 tisíc omenocnění podlehlo.

Podle nedávné britské studie prokázal účinek při léčbě nakažených koronavirem také kortikoid dexametazon s protizánětlivými účinky, který se používá například jako podpůrný prostředek při protinádorové léčbě, ale také při kožních potížích, onemocnění střev či plicních chorobách. Itolizumab schválený v Indii se používá například při léčbě lupénky.

Remdesivir je blíže k léčbě pacientů s onemocněním covid-19

Imunita proti onemocnění Covid-19. Získají ji vyléčení pacienti, tvrdí nová americká studie

Věda vs. virus v řeči peněz: Skrze české vysoké školy proudí na boj s COVID-19 desítky milionů

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!