Indonéské lesy mizí. Od milénia se zmenšily o plochu větší než Slovensko | e15.cz

Indonéské lesy mizí. Od milénia se zmenšily o plochu větší než Slovensko

Těžba dřeva na Sumatře
Těžba dřeva na Sumatře
• 
ZDROJ: Ministerstvo zahranici a obchodu Australie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Indonésie přišla za posledních 12 let o 60 tisíc kilometrů čtverečních pralesa. V této ostrovní zemi ubývaly lesy dokonce rychleji než v Brazílii, vyplývá ze studie, kterou zveřejnil časopis Nature Climate Change.

Ubývání lesů v Indonésii sledovali vědci z americké univerzity v Marylandu v letech 2000 až 2012 za pomoci satelitů. Stav k roku 2012 ukázal, že v Indonésii se ročně průměrně vykácelo 8400 kilometrů čtverečních lesů, zejména proto, aby na jejich místě mohly vzniknout palmové plantáže. Indonésie tak předčila Brazílii, která přišla v průměrů o 4600 kilometrů čtverečních lesa ročně, uvádí Nature Climate Change.

Vědci upozorňují, že kácení lesů vede k nárůstu emisí skleníkových plynů a úbytku biodiverzity. V Indonésii, která sice zaujímá jen 1,3 procenta pevniny naší planety, lze přitom najít velmi rozmanitou přírodu. Země je domovem deseti procent všech světových druhů rostlin a 12 procent druhů savců. Ve volné přírodě tu žije například orangután nebo tygr sumaterský.

Indonéská vláda přislíbila odlesňování omezit, v roce 2011 podepsala moratorium na udělení nových zakázek na kácení lesů. Podle ochránců přírody ale političtí představitelé neváhají s odprodejem lesa, díky korupci mají na obchodech značnou „provizi“. Aktivisté proto volají pro přísnějších kontrolách a sankcích.

Jakartu k zastavení kácení lesů motivuje například Norsko. Tato severská země Indonésii poskytla nejprve 50 milionů dolarů (miliardu korun) na založení úřadů, které budou dohlížet na snižování tempa odlesňování. Další nemalé prostředky Indonésie dostane, pokud sníží plochu vykácených lesů.

Odlesňování urychlilo vybudování odvodňovacích kanálů v 90. letech, což vede k častějším požárůmAutor: Ministerstvo zahranici a obchodu Australie
Odlesňování urychlilo vybudování odvodňovacích kanálů v 90. letech, což vede k častějším požárům

Jan Stuchlík: Elektřina z pralesa

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery