Investice do českého přístavu v Hamburku nadále stojí

Přístav v Hamburku (ilustrační foto)

Přístav v Hamburku (ilustrační foto) Zdroj: CC BY-SA 2.0: Lorenzo Caleca via Flickr

Stomilionové investice do českého přístavu v Hamburku se zastavily. Česko se nadále spoléhá na to, že se mu podaří území vyměnit za jiné, i poté, co se obyvatelé města rozhodli nekandidovat na pořadatelství olympijských her v roce 2024. Uvedl to Jan Bukovský, mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC), které je za rozvoj jediného českého přístavu v zahraničí odpovědné.

Úvahy o výměně území spustila diskuse ohledně vybudování olympijského areálu, který by kvůli stavbě nových mostů omezil přístup do takzvaného Vltavského přístavu. Loni v říjnu proto Česko začalo vyjednávat o výměně území za jiné, které česká strana označovala za výhodnější.

Argument v podobě olympijských her sice již padl, Hamburk má ale podle Bukovského stále na výměně zájem. Na území, jehož součástí jsou české přístavy, město plánuje komerční výstavbu a „špinavých“ činností, jako je překládání zboží z lodí, se v této lokalitě bude chtít zbavit.

Česká republika má v Hamburku tři přístavní území: Sálský a Vltavský přístav, které k sobě přiléhají a byly propůjčeny Československu k užívání na základě versailleské smlouvy, a samostatný Peutský přístav, který v roce 1929 Československo koupilo.

Loni v dubnu ministerstvo dopravy oznámilo záměr investovat do dlouhodobě chátrajícího území zhruba 150 milionů korun a znovu jej obnovit do podoby, kdy by bylo lákavé pro lodní dopravce. Z plánovaných investic se zatím podle Bukovského uskutečnil jen zlomek v podobě demolice zchátralých budov a například oplocení areálu v řádu jednotek milionů korun. Další práce ŘVC odložilo a čeká na výsledek jednání o možné výměně, dodal mluvčí.