Irácké kurdské posily pomohly zastavit IS jen v okolí Kobani | E15.cz

Irácké kurdské posily pomohly zastavit IS jen v okolí Kobani

Kouř nad severosyrským městem Kobani
Kouř nad severosyrským městem Kobani
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kurdské posily z Iráku pomohly uvolnit obklíčení syrského Kobani, ale radikálové z Islámského státu (IS) jsou stále uvnitř města. Iráčtí pešmergové se připojili k syrským kolegům do bojů o Kobani minulý týden. Přivezli s sebou těžké zbraně, díky nimž se podařilo zastavit postup IS v okolí města a dobýt zpět některé vesnice. Fronta uvnitř města se ale podle agentury Reuters příliš nezměnila, IS je stále ve východní části, zatímco západní část drží syrští Kurdové.

Ramí Abdar Rahmán ze syrské exilové opozice prohlásil, že po vstupu pešmergů do bojů se toho v Kobani moc nezměnilo. „Možná se podařilo dobýt, ale pak znovu ztratit jednu dvě ulice. IS se ve městě drží a Kurdové říkají, že potřebují více těžkých zbraní, aby jejich linii prolomili. Je také třeba lépe koordinovat postupu Kurdů a koaličních letadel,“ prohlásil. Do bojů o Kobani zasahují nálety také USA a několik jejich arabských spojenců.

Jeden z místních Kurdů ale řekl, že se díky dělostřelecké palbě podařilo rozbít pozice IS na okrajích města a zničit jim zbraně. „Zastavili jsme jejich postup západně od města i na východní a jihovýchodní frontě od Kobani,“ řekl.

Zastavili jsme jejich postup západně od města i na východní a jihovýchodní frontě od Kobani

IS drží nejenom části severní Sýrie, ale od léta také severního Iráku. Zpočátku tam postupoval snadno, protože irácká armáda mu nekladla větší odpor. To v pátek kritizoval nejvlivnější z iráckých šíitských duchovních v Iráku ajatolláh Alí Sistání. Položil si otázku, co by se stalo, kdyby armáda byla zkorumpovaná, a sám si na ni odpověděl: „Myslím, že odpovědí je zhroucení bezpečnostní situace, jak jsme viděli před několika měsíci. Je třeba, aby v armádě pracovali profesionálové a vlastenci, kteří budou loajální a odvážní a kteří nebudou ovlivnitelní penězi ani známostmi.“

Pro mnohé irácké šíity je Sistáního slovo zákonem. Sistánímu je 84 let a svá poselství zveřejňuje prostřednictvím svých zástupců, jak tomu bylo i nyní. V minulých měsících nešetřil kritikou vlády i politiků a řekl, že jejich sváry podrývají Irák.

Sistání odhalil slabinu Iráku

Komentář týkající se armády míří podle Reuters ještě hlouběji a odhaluje zranitelnost Iráku. Agentura píše, že Spojené státy vynaložily na výcvik a vybavení irácké armády po svržení režimu Saddáma Husajna 25 miliard dolarů (559 miliard Kč). Vláda v Bagdádu se ale nemůže opřít o loajální vojsko, a povolala proto na pomoc šíitské milice, které podporuje Írán.

Menšinoví sunnité poukazují na to, že tyto oddíly využívají situace k perzekuci sunnitů a útočí na civilní sunnitské obyvatelstvo. Vláda se snaží získat na pomoc proti IS i sunnitské kmeny, ale s nimi se sunnitský IS vypořádává nejkrutějším způsobem a stovky jejich příslušníků pozabíjel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video