Írán: ropa do Británie a Francie už neteče

„Prodej ropy britským a francouzským podnikům byl ukončen. Budeme ropu prodávat novým zákazníkům,“ sdělil mluvčí ministerstva Alí Rezá Nikzad.
Ve středu o zastavení vývozu informovala íránská televize a hovořila o Francii, Španělsku, Itálii, Řecku, Portugalsku a Nizozemsku. Trh na zprávu okamžitě reagoval zvýšením ceny suroviny o dva dolary za barel. Ministerstvo ropného průmyslu pak vydalo dementi s tím, že jako první takovou zprávu přinese v každém případě jedině vedení země.
EU v rámci konfliktu kolem íránského jaderného programu v lednu rozhodla o embargu na íránskou ropu od 1. července. Teherán v minulých týdnech pohrozil, že termín nemusí dodržet a že může export zastavit dříve. EU počítala s tím, že doběhnou už uzavřené dodávky.
Evropské podniky se připravovaly s přestihem
K největším evropským odběratelům íránské ropy patří Itálie, Řecko a Španělsko. Lednová dohoda o zastavení odběru íránské ropy záměrně poskytla půlroční odklad, aby tyto státy měly dostatek času najít alternativní zdroje.
EU dosud odebírala pětinu z íránského ropného exportu, který tvoří zásadní část příjmu íránské vlády. Ministr ropného průmyslu Rostam Kásemí ale prohlásil, že zastavení dovozu do států EU Írán nijak nepoškodí.
Největší odběratelské firmy dle agentury Reuters stejně už začaly dovoz omezovat s předstihem. Loni Írán do EU a do Turecka vyvážel denně 700 tisíc barelů, do začátku letošního roku pak odběr klesl na 650 tisíc barelů.
Nákup íránské ropy zcela zastavil francouzský energetický koncern Total a britsko-nizozemský Royal Dutch Shell odběr už zásadně omezil.
Z celosvětového pohledu odebírá nejvíc íránské ropy Čína - v roce 2010 nakoupila pětinu íránského vývozu. Japonsko téhož roku koupilo 17 a Indie 16 procent íránského exportu, Itálie pak desetinu.
Írán je prý připraven rozšířit jaderný program u města Kom
Přes rostoucí diplomatický a ekonomický tlak mezinárodního společenství přicházejí z Teheránu zprávy o pokračujících jaderných ambicích. Írán je prý připraven rozšířit své jaderné kapacity v přísně střeženém podzemním pracovišti u posvátného města Kom o tisíce odstředivek nové generace. Televizi BBC to řekl nejmenovaný vídeňský diplomat.
Centrifugy by mohly urychlit výrobu obohaceného uranu, který se používá v jaderné energetice, může ale mít využití i při výrobě jaderných zbraní.
Inspektoři MAAE by měli příští týden navštívit Teherán, aby se tamní politiky pokusili znovu přivést k užší spolupráci. Inspektoři navštívili asijskou zemi v lednu, přístup na některá jaderná pracoviště a kontakt s některými jadernými vědci jim ale byl odepřen, připomněla BBC.
Barak: Musíme zabránit jadernému Blízkému východu
Teherán stále opakuje, že jeho jaderný program je výlučně mírový. Svět mu ale nevěří. Sankce vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu vyhlásily OSN, USA nebo EU. Izraelský ministr obrany Ehud Barak v sobotu řekl, že ve své současné podobě jsou nedostatečné, a vyzval k ještě přísnějším sankcím.
„Jaderný Írán je hrozbou pro celý svět, a ne jen pro Izrael. Jiné mocnosti na Blízkém východě se budou muset pokoušet získat jaderné kapacity,“ podotkl Barak podle agentury Reuters během návštěvy v Tokiu. Upřesnil přitom, že o jaderné zbraně by pravděpodobně usilovaly Saúdská Arábie, Turecko a dokonce Egypt.