Islám se bojí feminismu a západního odklonu od rodiny, říká sociolog Možný

Uprchlice ze Sýrie

Uprchlice ze Sýrie Zdroj: ctk/ap

Nejen Evropa má strach z islámu, ale také islám má strach z Evropy. Tvrdí to uznávaný sociolog Ivo Možný, laureát letošní ceny nadačního fondu Neuron za přínos světové vědě. Radikalizace mladých muslimů vzniká podle něj také ze strachu o obranu jejich tradičních hodnot. Muslimové se podle Možného obávají toho, že je současná evropská společnost, feminismus a odklon od rodiny ohrožují.

Populační deficit a budoucnost Evropy by měli zachránit vzdělaní Evropané a uvědomit si, že největším bohatstvím nejsou peníze, ale vlastní děti, řekl v rozhovoru Možný.

Muslimská společnost je ukotvena v rodině, kde důležitou roli hraje žena jako nositelka života. Rodí děti a její hlavní role spočívá v péči o rodinu. V Evropě se v posledních desetiletích razí zcela opačný trend a počet bezdětných žen vzrostl až na pětinu. Tradiční ženská moc zeslábla a ženy hledají moc a uplatnění tam, kde je dříve měli muži.

„Arabové, u nichž byla moc mezi muži a ženami vyvážená tak, že si nekonkurovali, jsou z Evropy zděšeni. Bojí se, že by se jejich ženy mohly stát feministkami,“ říká Možný s úsměvem.

Já kdybych byl dneska Karel Janeček, tak budu mít deset dětí. To je jediný a poslední luxus

Nikdo podle něj neví, co přinesou další roky. Evropa se bude s uprchlickou krizí vyrovnávat další čtvrt století, poznamenal. Na problém s migrací, který v současnosti Evropa řeší, se začalo podle Možného „zadělávat“ v 70. letech minulého století. Od té doby se starý kontinent potýká s populačním deficitem. To jsou tři generace.

V okolních zemích kolem Evropy, zejména na severu Afriky a Blízkém východě, naopak v té době vznikal populační přetlak. Rodilo se hodně dětí, které neumíraly na dětské nemoci. Právě v té době se rodily ty davy mladých mužů, kteří nyní převládají mezi běženci proudícími do Evropy, uvedl sociolog.

Projevuje se i změna klimatu

Možný připomněl, že na vině migrační krize je i globální oteplování. Největší poušť světa, africká Sahara se rozpíná a ze savan vytlačuje na sever pastevce. „To všechno muselo vyústit v migrační krizi - vyhýbám se ji takto označovat, protože si myslím, že to je kalamita,“ konstatoval.

Řešení pro Evropu vidí v obnovení popularity rodičovství. Demografická krize je podle něj nebezpečná také proto, že vzdělané ženy rodí málo dětí. „Máme vysokou homogamii. Chytří si berou chytré, mají spolu chytré děti a ty chytře vychovávají, tak vzniká to, čemu se v sociologii říká, kognitivní elita.

Na druhé straně jsou bohužel lidé nižších vrstev. Tam se ale rodina rozpadla víc než tam nahoře,“ uvedl. Podle statistik je nejvyšší podíl dětí narozených mimo v manželství v severních Čechách a na Ostravsku, v intelektuálních centrech Praze a Brnu je nižší.

„Záleží na tom, jestli si elity uvědomí, že rubáš nemá kapsy a že má-li po nich něco zůstat…Já kdybych byl dneska Karel Janeček (podnikatel a miliardář), tak budu mít deset dětí. To je jediný a poslední luxus,“ dodal Možný.

Charif Bahbouh: Povědomí o arabském světě je na úrovni 16. století