Islamisté dobyli nová města v severním Iráku, prchají tisíce lidí | E15.cz

Islamisté dobyli nová města v severním Iráku, prchají tisíce lidí

Bojovníci ISILu
Bojovníci ISILu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Islamisté se v severním Iráku zmocnili dalších tří měst v blízkosti iráckého Kurdistánu a nové boje vyvolaly exodus příslušníků náboženských menšin. V horách na severozápadě se ukrývá na 40 tisíc příslušníků islámské sekty jezídů a hrozí jim smrt hladem. Na útěku jsou také desítky tisíc křesťanů.

Svědci, jež dnes citovala agentura Reuters, tvrdí, že se bojovníci skupiny, která si říká Islámský stát (IS), zmocnili dalších tří měst. Ovládají nyní Machmúr nedaleko kurdského střediska Irbílu, v jejich rukou je rovněž Tall Kajf v provincii Ninive, v němž žila velká komunita křesťanů, a dále město Chuvajr.

IS zintenzivnil boje minulý týden a o víkendu se zmocnil měst Sindžár a Zumár. Oblasti přiléhající ke Kurdistánu se snaží bránit oddíly kurdských milicionářů, pešmergů. Jejich velitelé tvrdili, že osvobodí i metropoli severu, město Mosul, které IS drží do června. Irácká armáda ohlásila tento týden, že její letectvo útočilo na mosulské pozice IS.

Islamisté postupují severním Irákem od června směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár.

Desítky tisíc lidí jsou na útěku, tvrdí chaldejský arcibiskup

Kvůli bojům mnoho obyvatel prchlo do Kurdistánu. Jsou to hlavně šíité, kteří nesouhlasí s ideologií sunnitských extremistů z IS, ale také příslušníci náboženských menšin - křesťanů a islámské sekty jezídů.

Chaldejský arcibiskup Joseph Thomas, který působí v Kirkúku, dnes hovořil o desítkách tisíců lidí na útěku. „Je to katastrofa, tragická situace. Vyzýváme Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě zasáhla. Právě nyní jsou z domovů vyháněny desítky tisíc lidí. To, co se děje, nelze popsat,“ řekl agentuře AFP.

Britský The Guardian připomenul, že v horách v okolí města Sindžár je v neúnosných podmínkách 40 tisic jezídů. Prchli tam před IS a hrozí jim tam smrt hlady. Jsou na devíti místech pohoří vysokého asi 1500 metrů bez jakéhokoli spojení se zásobovacími trasami. Právě tato místa jsou v místní tradici spojována s biblickou Noemovou archou.

Ve městě Sindžár žilo původně na 300 tisíc lidí. Teď je pusté a zůstalo v něm jenom 25 tisíc obyvatel, kteří se snaží chránit majetek. „Řekli nám (IS), abychom buď přestoupili na jejich víru, nebo se připravili na smrt. Nikdo nám nepřišel na pomoc,“ sdělil Chuldún Atjás, který ve městě zůstal.

Radikálové povraždili sektu jezídů

Podle místních úřadů v bojích minulý týden přišlo o život asi 500 příslušníků sekty jezídů, jejímiž členy jsou hlavně Kurdové a jejíž náboženství obsahuje prvky islámu, křesťanství, judaismu i zoroastrismu. Na severu Iráku žije odhadem 500 tisíc jezídů. Ústřední součástí jejich náboženství je dualismus mezi bohem, který je jen stvořitelem světa, ne však jeho udržovatelem, a Malakem Táúsem (anděl-páv), který je činný a výkonný.

Oblast, kde jezídové žijí, je domovem také sunnitů a mnozí z nich se připojují k IS. „Byli našimi sousedy a teď jsou našimi vrahy,“ řekl k situaci Atjás.

Velká část obyvatel města Sindžár se přesunula do iráckého Kurdistánu na východě země, který je už ale vyčerpán uprchlíky z oblasti Mosulu.

Mluvčí Dětského fondu OSN (UNICEF) Juliette Toumaová k situaci uprchlíků ze Sindžáru řekla, že od června je na útěku ohromné množství lidí a že humanitární organizace jsou na dně svých zdrojů. „Uprchlíci trpí ohromným stresem, dehydratací a únavou, často jsou na pochodu celé dny. Děti trpí fyzicky i duševně,“ sdělila.

ISIL
Území ISILu Autor: (CC BY-SA 3.0: Spesh531 via Wikimedia

červená - území ovládané ISIL, růžová - území nárokované ISIL, bílá - zbylá území Iráku a Sýrie
Islámský stát v Iráku a Levantě (zkráceně ISIL) je radikální islámská organizace sunnitů a militantní separatistické hnutí původem z Iráku. Na jím dobytém území vyhlásilo samostatný stát, tzv. (oficiálně) Islámský stát, ten se rozprostírá na částech území států Iráku a Sýrie a není mezinárodně uznán žádnou zemí. Jeho stoupenci usilují o vznik islámského chalífátu (původně se mělo jednat o emirát), kde by platilo pouze islámské právo (šaría).
Hnutí bylo původně napojené na teroristickou organizaci Al-Káida, ale v čele s Bagdádím odepřelo hnutí Al-Káidě poslušnost, když její vůdce Ajmán Zavahrí nařídil, aby ISIL přenechal v Sýrii operace tamní odnoži Al-Káidy, frontě An-Nusrá, a zaměřil se na působení v Iráku.
Cílem separatistů z ISILu je vytvoření muslimského sunnitského státu na území Iráku a Sýrie. Samostatnost byla vyhlášena 3. ledna 2014 s centrem v irácké Fallúdži. Organizace ISIL působí v občanské válce na straně povstalců. Irácké síly dlouhodobě usilují o zlomení islámských separatistů na svém území.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.