Islamisté dobyli nová města v severním Iráku, prchají tisíce lidí | E15.cz

Islamisté dobyli nová města v severním Iráku, prchají tisíce lidí

Přívrženec Al-Kajdy nedaleko Bagdádu.
Přívrženec Al-Kajdy nedaleko Bagdádu.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Islamisté se v severním Iráku zmocnili dalších tří měst v blízkosti iráckého Kurdistánu a nové boje vyvolaly exodus příslušníků náboženských menšin. Podle OSN je na útěku na 200 tisíc lidí. V horách na severozápadě se ukrývá 40.000 příslušníků islámské sekty jezídů a hrozí jim smrt hladem. Na útěku jsou také desítky tisíc křesťanů, OSN se podařilo několik uprchlíků dostat do bezpečí.

Svědci, které dnes citovala agentura Reuters, tvrdí, že bojovníci skupiny, která si říká Islámský stát (IS), se zmocnili dalších tří měst. Podle svého prohlášení od víkendu ovládli 15 dalších měst a mosulskou přehradu. Kurdští milicionáři to sice popřeli, ale lidé žijící v blízkosti přehrady dnes ohlásili, že IS má přehradu v rukou. Islamisté by tak mohli nejen vytopit mnoho měst ležících na březích řeky Tigris, ale mohou také kontrolovat chod elektrárny zásobující elektřinou rozsáhlé území. Nově IS získala Machmúr nedaleko kurdského střediska Irbílu, Tall Kajf v provincii Ninive, v němž žila velká komunita křesťanů, a dále město Chuvajr.

Fotografie, které se podařilo pořídit agentuře Reuters, údajně ukazují islamistické ozbrojence, jak obsadili dokonce již jedno z kontrolních stanovišť na hranicích s Kurdistánem.

IS zintenzivnil boje minulý týden a o víkendu se zmocnil měst Sindžár a Zumár. Oblasti přiléhající ke Kurdistánu se snaží bránit oddíly kurdských milicionářů, pešmergů. Jejich velitelé tvrdili, že osvobodí i metropoli severu, město Mosul, které IS drží od června. Irácká armáda ohlásila tento týden, že její letectvo útočilo na mosulské pozice IS.

Islamisté postupují od června severním Irákem směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár.

Kvůli bojům mnoho obyvatel prchlo do Kurdistánu. Jsou to hlavně šíité, kteří nesouhlasí s ideologií sunnitských extremistů z IS, ale také příslušníci náboženských menšin - křesťanů a islámské sekty jezídů.

OSN dnes situaci na severu Iráku označila za „tragédii ohromných rozměrů“. Na útěku je prý na 200 tisíc lidí. OSN se podařilo v minulých 24 hodinách dostat do bezpečí několik z těch, kteří se ocitli v izolaci v horách v okolí Sindžáru

Chaldejský arcibiskup Joseph Thomas, který působí v Kirkúku, dnes hovořil o desítkách tisíc lidí na útěku. „Je to katastrofa, tragická situace. Vyzýváme Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě zasáhla. Právě nyní jsou z domovů vyháněny desítky tisíc lidí. To, co se děje, nelze popsat,“ řekl agentuře AFP. Papež František požádal vlády, aby pomohly chránit křesťany a ukončily humanitární drama v Iráku. IS ovládl několik vesnic podél hranice Kurdistánu a pešmergové, kteří původně tyto vesnice chránili, prchli spolu s civilisty. Podle AFP je na útěku do Kurdistánu na 100 tisíc křesťanů. Islamisté prý strhávají z kostelů kříže.

Boje se dnes přenesly i do ropného města Kirkúku. Při dvou pumových útocích tam přišlo o život devět lidí. Bomby vybuchly u šíitské modlitebny, která sloužila jako útočiště prchajícím lidem.

Britský The Guardian dnes v článku o situaci v Iráku připomněl, že v horách v okolí města Sindžár je v neúnosných podmínkách 40 tisíc jezídů. Prchli tam před IS a hrozí jim tam smrt hlady. Jsou na devíti místech pohoří vysokého asi 1500 metrů bez jakéhokoli spojení se zásobovacími trasami. Právě tato místa jsou v místní tradici spojována s biblickou Noemovou archou.

Kvůli situaci v zemi se dnes v New Yorku mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Jednání bylo svoláno na žádost Francie, uskuteční se od 17:30 místního času (23:30 SELČ).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video