Itálie je napjatá, zda levice udrží náskok | E15.cz

Itálie je napjatá, zda levice udrží náskok

Pier Luigi Bersani
Pier Luigi Bersani
• 
ZDROJ: reuters

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Itálii se v neděli a pondělí uskuteční předčasné parlamentní volby, jejichž papírovým favoritem je levicový blok v čele s Demokratickou stranou (PD) Piera Luigiho Bersaniho. Do klání zcela jistě silně zasáhne skandály opředený expremiér Silvio Berlusconi, jenž založil kampaň hlavně na slibech o snížení daní. „Mám dobré zprávy. Jsme napřed a zvítězíme,“ přesvědčoval své příznivce na počátku týdne v Miláně.

Jeho slova se nedají nijak potvrdit, protože průzkumy není možné ve dvou týdnech před hlasováním zveřejňovat. Podle posledních šetření středopravá aliance na levici ztrácela zhruba pět procent.

Všeobecně se tedy očekává, že Bersani bude nucen vytvořit koalici s Mariem Montim. Dosluhující premiér vede do voleb středový blok, se kterým chce pokračovat v zahájených reformách. Zároveň se ale objevují hlasy pochybující, že centrista získá dostatečný počet hlasů pro uskutečnění tohoto scénáře.

Ublížit mu mohou výpady Berlusconiho, který neustále útočí na německou kancléřku Angelu Merkelovou a Montiho obviňuje, že se chce spolčit s PD s jejím požehnáním. Končící ministerský předseda ale tvrdí, že kancléřka nechce, aby volby vyhrála Demokratická strana. „Merkelová se bojí konsolidace stran nalevo, zvlášť v německém volebním roce. Nemyslím si, že by si přála vstup PD do vlády,“ řekl Monti médiím.

Mediální magnát Berlusconi se těsně před hlasováním ještě pokouší zvrátit výsledek na svoji stranu způsobem, který jeho oponenti považují za uplácení voličů. Milionům domácností zaslal dopis slibující odškodnění za nepopulární daň z nemovitosti zavedenou Montim. Jelikož vypadal jako úřední dokument, vzali ho někteří lidé vážně a vyrazili s ním žádat o vrácení peněz už nyní.

Podle expertů může být Berlusconiho zisk nakonec vyšší, než ukazují průzkumy. A to z prostého důvodu – lidé se možná bojí přiznat, že by si přáli jeho návrat. Levice si je navíc dobře vědoma, že se Bersani v kampani nijak zvlášť nepředvedl.
K celkové nejistotě a hrozbě patu přispívá i velká popularita Pětihvězdičkového hnutí komika Beppeho Grilla, který vystupuje proti všem zavedeným partajím, a nikdo neví, co od něj může po hlasování očekávat.

Zastíněný Silvio

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video