Izrael: Dohoda s Íránem je nebezpečná, Teherán chce stále atomovou bombu | E15.cz

Izrael: Dohoda s Íránem je nebezpečná, Teherán chce stále atomovou bombu

Íránský předseda pro jadernou energii a exministr zahraničí Alí Akbar Sálehí (vlevo) a současný ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.
Íránský předseda pro jadernou energii a exministr zahraničí Alí Akbar Sálehí (vlevo) a současný ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rámcová dohoda o íránském jaderném programu je podle Izraele mimořádně nebezpečná. Hlavním cílem Íránu prý zůstává snaha získat atomovou bombu. Zbytek světa ale dohodu považuje spíš za úspěch, protože údajně prodlužuje období, které bude Írán potřebovat pro eventuální výrobu nukleární zbraně. Íránci v noci sice dohodu oslavovali, ale íránští konzervativci ji považují za přílišný ústupek Západu a katastrofu pro Írán.

„Ta rámcová dohoda je krokem, který se ubírá velmi nebezpečným směrem. Jediným cílem Íránu je získat atomovou bombu,“ řekl mluvčí izraelského premiéra Mark Regev.

„Nejen, že dohoda povoluje Íránu ponechat si rozsáhlou nukleární infrastrukturu, ale nenutí ho uzavřít ani jeden ze svých provozů. Povoluje mu ponechat si tisíce centrifug a pokračovat v obohacování uranu, umožňuje mu pokračovat ve výzkumu, díky němuž v budoucnu může získat ještě účinnější centrifugy,“ prohlásil Regev.

Netanjahu: Dohoda s Íránem ohrozí přežití Izraele

Premiér Benjamin Netanjahu v nočním rozhovoru řekl americkému prezidentovi Barakovi Obamovi, že Izrael se cítí dohodou ohrožen. Na dnešek premiér svolal bezpečnostní kabinet. Obama Netanjahuovi sdělil, že rámcová dohoda představuje výrazný posun k trvalému řešení, které Írán odstřihne od všech cest k jaderné zbrani, uvedl v prohlášení Bílý dům.

Poradce íránského duchovního vůdce Hosejn Šaríatmadarí dnes prohlásil, že Írán v Lausanne vyměnil „dobře připraveného závodního koně za chromou herku“. Konzervativní analytik Mahdí Mohammad komentoval zejména bod týkající se podzemního zařízení Fordo. „Pro Fordo je to katastrofa,“ řekl.

Svět dohodu oceňuje

Zbytek světa ale dohodu, která je jenom předběžným výčtem bodů, o nichž se bude další tři měsíce jednat a až pak bude zformulován konečný text, spíš ocenil.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dohodu vítá, protože jí poskytuje prostor pro dlouhodobou kontrolu íránských aktivit.

Íránská jaderná zařízení Autor: E15

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si myslí, že šance na to ujednat konečnou dohodu, je nyní velká.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu sice úsilí vyjednávačů v Lausanne ocenil, ale doufá, že Teherán v příštích třech měsících dále ustoupí. „Při pohledu na ty body je zřejmé, že Írán neustoupil tam, kam jsme s ním byli schopni dojít v minulých jednáních v roce 2010. Doufáme, že se ale nakonec na tuto úroveň dostaneme,“ řekl.

Důležitý, ale jenom předběžný krok, hodnotí dohodu Francie

S obezřetností na vyjednané body pohlíží i Francie. Její ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že dohodu považuje za „důležitý, ale jenom předběžný“ krok. „Skončí to až v červnu,“ prohlásil v rozhlase. Původní návrhy prý Francie odmítla jako nedostatečné a íránská delegace kvůli tomu pohrozila, že z jednání ve Švýcarsku odjede. Francie si přeje, aby konečná dohoda zabránila „ostatním státům z oblasti Perského zálivu vydat se cestou jaderného zbrojení“. Podobě argumentuje také Izrael, který má ale sám oficiálně nepřiznané atomové hlavice.

Vybrané body budoucí dohody o íránském jaderném programu
Obohacování uranu

- Dohoda zavazuje Írán, že v následujících 15 letech nebude stavět žádná nová zařízení na obohacování uranu a že stávající kapacity na obohacování sníží o dvě třetiny.

- Z počtu 19 tisíc instalovaných centrifug, které se k obohacování uranu používají, jich pro příště nechá nainstalovaných 6104, bude se jednat ale pouze o první, starý typ odstředivek IR-1. Obohacovat uran jich ale po deset let bude jen 5060 kusů a pouze v hlavním íránském jaderném zařízení v Natanzu. Obohacování uranu nesmí přesáhnout 3,67 procenta.

- Další typy odstředivek Írán nebude v příštích deseti letech používat, 1000 centrifug nové generace IR-2M, které nejvíce znepokojují mezinárodní společenství a které jsou umístěny v Natanzu, Írán odstraní a uskladní na deset let pod dohled Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

- Írán souhlasil s tím, že sníží současné zásoby zhruba deseti tun nízko obohaceného uranu na 300 kilogramů a že tento stav bude udržovat 15 let.

- V podzemním jaderném zařízení Fordo nebude možné obohacovat uran v následujících 15 letech, stejnou dobu zde Íránci nebudou smět vyvíjet technologie související s obohacováním uranu a v areálu také 15 let nesmí být žádný štěpný materiál. Zařízení ve Fordo bude sloužit pouze k vědeckým účelům, zbylé zařízení bude rovněž uskladněno pod dohled MAAE.

- Podle íránského výkladu dohody zůstane ve Fordo 1000 centrifug a v provozu budou dvě kaskády tohoto zařízení. Polovina kapacity tohoto zařízení bude sloužit k výzkumu nejmodernějších jaderných aktivit a produkci izotopů používaných v průmyslu, zemědělstí a lékařství.
*Jaderný reaktor

- Írán přestaví a zmodernizuje těžkovodní reaktor v Aráku, který bude upraven tak, aby z něho nebylo možné získat plutonium potřebné k výrobě bomby.

- V budoucnu bude využitelný pro mírové výzkumné účely a k výrobě radioizotopů pro lékařské účely.

- Odstraněné zařízení bude zlikvidováno nebo přesunuto do zahraničí.

- Další těžkovodní reaktor nesmí Írán v následujících 15 letech vybudovat, nadbytečnou těžkou vodu Írán prodá v tomto období na mezinárodních trzích.
Inspekce

- Dohoda umožní inspektorům MAAE pravidelný přístup do všech jaderných zařízení, včetně všech íránských subdodavatelů a dalších firem a subjektů, které se podílejí na íránském jaderném programu.

- Inspektoři MAAE budou mít umožněný přístup do uranových dolů a průběžný dozor nad výrobou směsného oxidu uranu U308 (takzvaný žlutý koláč) po dobu 25 let.

- Pod dobu 20 let budou mít inspektoři MAAE umožněný průběžný dohled nad íránskými centrifugami a výrobními i skladovacími kapacitami.
Sankce

- V případě dodržování podmínek dohody ze strany Íránu zruší EU a USA sankce, které na Írán uvalily kvůli jeho jadernému programu. V případě porušení podmínek ale budou sankce okamžitě opět zavedeny.

- Své sankce a rezoluce spojené s íránským jaderným programem by měla odvolat také RB OSN. Rezoluce, jež se týkají transferu citlivých technologií do Íránu, budou přepracovány tak, aby umožnily dovoz některých dosud zakázaných technologií.

- Naopak sankce uvalené proti Íránu kvůli jeho podpoře terorismu, porušování lidských práv a kvůli zkouškám balistických raket by měly být podle dohody zachovány.

Obama usiluje o historickou dohodu s Íránem, republikány děsí ústupky

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video