„Jako Rusové či Íránci“. USA kritizují reakci Berlína na špionážní skandál | E15.cz

„Jako Rusové či Íránci“. USA kritizují reakci Berlína na špionážní skandál

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá vláda reagovala nepřiměřeně, když vypudila místního šéfa amerických tajných služeb ze země. Shodují se na tom americká média i někteří politici. Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas se domnívá, že kvůli aféře je ohrožena chystaná dohoda mezi USA a Evropskou unií o volném obchodu.

Americká vláda vyzvala Německo, aby svůj hněv kvůli špionážní aféře neventilovala ven. „Všechny různice, které máme, se dají nejlépe řešit přes stávající interní kanály, a ne přes média,“ přihlásil v pátek mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Dodal, že prezident Barack Obama si váží spolupráce mezi německými a americkými tajnými službami.

Německo-americké vztahy aféra se dvěma muži podezřelými ze špionáže pro Spojené státy výrazně zasáhla. Už ve čtvrtek kvůli ní Berlín vyzval šéfa amerických tajných služeb v Německu, aby opustil zemi, což se považuje za bezprecedentní krok.

Bílý dům se k aféře téměř nevyjadřuje, už ve čtvrtek ale zdůraznil naléhavou potřebu pokračovat v úzké a všestranné spolupráci obou zemí.

Americká média ostrou reakci Berlína kritizují. Deník Wall Street Journal v pátečním komentáři Wall psal o „umělém rozhořčení“. Německo podle listu dobře ví, že i spřátelené země u sebe navzájem provádí špionáž.

List poukázal na skutečnost, že Německo má například s Ruskem a Íránem bližší vztahy než většina ostatních západních států. „USA musí těmto vztahům rozumět, a k tomu potřebuje tajné služby. USA by jednaly nezodpovědně, kdyby nesledovaly německé vládní úředníky,“ napsal deník.

"Němci reagují jako Rusové"

Předseda výboru pro tajné služby v americké Sněmovně reprezentantů Mike Rogers označil vyhoštění šéfa tajných služeb v Německu za „záchvat vzteku“ německé vlády.

„To je něco, co bychom čekali od Rusů, Íránců a Severokorejců, a ne od Němců,“ řekl Rogers v pátek televizi CNN. Zdůraznil, že americké tajné služby dodaly těm německým informace, které mohly zachránit životy Němců.

Vyhoštění zástupce CIA v Německu podle Rogerse neodpovídá „chování dospělého“. Zároveň americký zákonodárce Němcům vytkl, že naopak íránské či ruské špiony ve své zemi údajně tolerují.

Aféra může ohrozit volný obchod mezi EU a USA

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas v rozhovoru pro dnešní vydání listu Kölner Stadt-Anzeiger naznačil, že aféra ohrožuje i chystanou dohodu o zóně volného obchodu mezi EU a USA. „Pro takovou dohodu potřebujeme minimální míru společenského souhlasu v Německu. A ten v tuto chvíli kvůli špionážní aféře vyprchává,“ řekl ministr.

Německá policie nedávno zadržela pracovníka Spolkové zpravodajské služby (BND), který měl jako dvojitý agent dodávat informace Spojeným státům. Německá prokuratura navíc zahájila vyšetřování proti pracovníkovi ministerstva obrany, který je rovněž podezřelý ze špionáže pro USA.

Už předtím přitom německo-americké vztahy pošramotila aféra kolem masového sledování elektronické a mobilní komunikace americkou tajnou službou NSA, jejíž pozornosti údajně neunikl ani mobilní telefon kancléřky Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.