Japonské firmy v Číně zastavují výrobu | E15.cz

Japonské firmy v Číně zastavují výrobu

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sílící spory o ostrovy ve Východočínském moři mají negativní dopad na japonské firmy. Významné společnosti, jako Canon, Panasonic, Mazda, Nissan a Honda, se kvůli protijaponským náladám rozhodly dočasně přerušit výrobu v některých čínských továrnách. Svým zaměstnancům z císařství radí, aby se raději drželi doma.

Rozhodnutí firem vyvolaly největší protesty proti Japonsku za celé dekády. Jejich součástí byly násilné útoky na diplomatické mise, obchody, restaurace a pobočky automobilek. Toyota a Mazda tvrdí, že jejich prodejní místa ve městě Čching-tao jsou silně poškozená. Násilnosti se čekají i dnes, v den výročí začátku japonské okupace Mandžuska v roce 1931.

Japonské maloobchodní řetězce proto zavírají své supermarkety, výrobní firmy továrny. Na jak dlouho, není dopředu jasné. Honda zatím ohlásila dvoudenní odstávku, Mazda plánuje čtyřdenní pauzu. „Chci odjet. Protesty poblíž mého domu během víkendu byly děsivé,“ řekl Reuters představitel firmy Nissan, jenž si nepřál být jmenován.

Japonsko, Čína i Tchaj-wan se o ostrovy nazývané Senkaku či Tiao-jü dohadují delší dobu. Jsou sice neobydlené, ale předpokládá se, že se v jejich okolí nacházejí zásoby nerostných surovin. Vyostření sporu vyvolal nedávný krok Tokia, které se rozhodlo koupit tři z nich od byznysmena Kuniokiho Kurihary. Peking v odpovědi do oblasti poslal šest válečných lodí.

Kvůli současnému napětí panují obavy o budoucnost vzájemného obchodu, jenž loni dosáhl 345 miliard dolarů, a investic japonských firem v Číně. „Mohou zvažovat rozšíření výrobních operací do Thajska nebo dalších zemí, kde japonské investice uvítají daleko více,“ řekl BBC Shaun Rein z China Market Research Group v Šanghaji.

Lidový deník, orgán komunistické strany, varoval Tokio před neurčitou hospodářskou odvetou. Na internetu i v ulicích se však objevují jasné výzvy k bojkotu japonského zboží.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video