K bombovému útoku v Ankaře se přiznala kurdská skupina | E15.cz

K bombovému útoku v Ankaře se přiznala kurdská skupina

K bombovému útoku v Ankaře se přiznala kurdská skupina
Výbuch v Ankaře
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

K odpovědnosti za nedělní atentát v Ankaře, který si vyžádal životy 37 lidí, se dnes přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). Vláda už útok připsala zakázané Straně kurdských pracujících (PKK), která je však podle mínění odborníků s TAK úzce propojená. Německo kvůli obavám z dalších útoků nechalo uzavřít zastupitelské úřady v Ankaře a Istanbulu.

„Večer 13. března byl proveden v 18:45 sebevražedný útok v ulicích metropole fašistické turecké republiky. K tomuto útoku se hlásíme,“ uvedla skupina TAK na svých internetových stránkách. Podle prohlášení byl útok namířen na bezpečnostní složky, které se podílejí na ofenzivě proti kurdským bojovníkům na jihovýchodě země a nikoli na civilisty. TAK rovněž uvedla, že má v úmyslu zaútočit znova.

Sebevražedný útok v neděli otřásl ankarskou čtvrtí Kizilay. Auto naložené trhavinami explodovalo poblíž autobusového dopravního uzlu, kde v tu dobu na zastávkách čekalo mnoho lidí. Na místě přišlo o život 30 osob, dalších sedm lidí zemřelo v nemocnici. Zraněny byly další desítky osob.

Vláda už na Kurdy zaútočila

Turecká vláda rychle obvinila Kurdy z PKK a jako odvetu zahájila v pondělí nálety na pozice této strany na severu Iráku. Zahynulo při nich 45 kurdských bojovníků.

Na zhoršenou bezpečnostní situaci reagovalo už v úterý Německo, které varovalo německé občany v turecké metropoli před hrozbou nových útoků. Dnes německé ministerstvo zahraničí informovalo o tom, že s ohledem na bezpečnost preventivně uzavřelo své velvyslanectví v Ankaře a zastupitelský úřad v Istanbulu.

Stejný pachatel jako v únoru

Skupina Sokoli osvobození Kurdistánu bojuje dlouhodobě proti turecké vládě a přihlásila se také k únorovému atentátu, při němž v Ankaře zahynulo 30 lidí. Atentát byl podle ní odvetou za vojenské operace, které proti kurdské menšině na východě země vede turecká armáda z rozkazu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Členové TAK o sobě tvrdí, že se od PKK odštěpili a operují samostatně. Podle odborníků však jsou obě skupiny stále úzce propojené.

Turecké úřady se domnívají, že skupina TAK je pro PKK pouze jakýmsi pláštíkem v případě, že spáchá útok, při němž zahynou civilisté a který vyvolá rozhořčení obyvatel. PKK tvrdí, že skupinu TAK tvoří její bývalí členové, kteří nesouhlasí s jejími snahami o mírový proces. Ten byl loni přerušen právě poté, co turecká armáda zahájila bojové operace na východě země.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud