Kdo nezvládá dluhy, měl by mít možnost opustit euro, tvrdí němečtí poradci | E15.cz

Kdo nezvládá dluhy, měl by mít možnost opustit euro, tvrdí němečtí poradci

Eurozóna
Eurozóna
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těm zemím eurozóny, kterým se nedaří zvládat dluhy, by v krajním případě mělo být umožněno opustit euro, uvedli nezávislí ekonomičtí poradci německé vlády. Myšlenka na odchod některého z členů z měnové unie byla dlouho tabu, které před několika týdny prolomil německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Ten v souvislosti s dluhovou krizí v Řecku navrhl pozastavit této zemi na pět let členství v měnovém bloku.

Podle zprávy, kterou v úterý zveřejnil panel německých ekonomických expertů, řecká dluhová krize poukázala na nutnost dalších reforem, které by zvýšily stabilitu eurozóny.

Opatření by se měla týkat například prohloubení bankovní unie. Podle expertů by měl také vzniknout mechanismus, který by se zabýval platební neschopností členských států eurozóny. Tento mechanismus by v případě státního bankrotu nutil věřitele vzít ztráty na sebe, což by obratem nutilo investory více posuzovat případná rizika. Státy by pak v posledním případě měly mít možnost měnový blok opustit.

Voliči prý nejsou připraveni financovat zadlužené země

„Trvale nespolupracující členský stát by neměl být schopen ohrožovat existenci eurozóny,“ uvedla ve zvláštní zprávě pětice expertů, kterým se také říká „mudrci“.

„Abychom zajistili soudržnost měnové unie, musíme si uvědomit, že voliči ve věřitelských zemích nejsou připraveni stále financovat zadlužené země,“ uvedl předseda expertního panelu Christoph Schmidt.

Atény a eurozóna se tento měsíc předběžně dohodly na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun), podmíněné ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Tříletý program má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video