Kerry: Syrská přechodná vláda by měla být ustavena do srpna | E15.cz

Kerry: Syrská přechodná vláda by měla být ustavena do srpna

vojáci v syrské Palmýře
vojáci v syrské Palmýře
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Syrská přechodná vláda by měla být ustavena do 1. srpna. Po dnešních rozhovorech světových velmocí o Sýrii to řekl ve Vídni americký ministr zahraničí John Kerry. Cílem vídeňských jednání bylo obnovit příměří v zemi a umožnit dovezení humanitární pomoci do obléhaných oblastí. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier to před zahájením rozhovorů označil za podmínku, jak přimět opoziční skupiny, aby se vrátily k jednáním v Ženevě.

Po skončení rozhovorů Steinmeier řekl, že pevný termín příštího kola stanoven zatím nebyl. Syrská opozice z minulého kola odešla kvůli tomu, že v Sýrii byly obnoveny boje, i když koncem února bylo vyjednáno příměří. Organizátor ženevských mírových rozhovorů zvláštní zmocněnec pro Sýrii Staffan de Mistura dnes ve Vídni potvrdil, že termín příštího kola není stanoven, ale řekl také, že „nelze čekat příliš dlouho“.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault novinářům sdělil, že cílem je svolat další kolo mírových rozhovorů na začátek června. De Mistura původně počítal s tím, že se bude jednat už v květnu. „Cílem zůstává politický proces. Chceme, aby Staffan de Mistura svolal vyjednávače do nejdříve, a jako termín jsme si stanovili začátek června, bude-li to možné,“ řekl Ayrault.

Dnešní schůzky takzvané mezinárodní podpůrné skupiny pro Sýrii (ISSG) se účastnili šéfové diplomacie USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov a rovněž další ministři z více než 20 evropských a blízkovýchodních zemí.

Ministři se shodli, že jsou připraveni z mírových rozhovorů vyřadit ty, kdo porušují příměří.

Steinmeier prohlásil, že USA a Rusko budou zjišťovat, kdo přesně klid zbraní porušuje. „USA a Rusko řekly, že chtějí pokročit na technické úrovni, aby bylo možné zjistit, kdo je za porušování příměří odpovědný,“ řekl německý ministr.

Lavrov na tiskové konferenci prohlásil, že Moskva „nepodporuje“ režim syrského prezidenta Bašára Asada. „Nepodporujeme Asada, podporujeme boj proti terorismu. Na bojišti není, navzdory všem jejím slabostem, účinnější síla než syrská armáda,“ řekl Lavrov.

Kerry: Klíčová bude dohoda USA a Ruska

Kerry již před týdnem řekl, že výchozím bodem vídeňského setkání bude dohoda, kterou se USA s Ruskem zavázaly k pokusu o obnovu širokého příměří v Sýrii.

Dnešní jednání ve Vídni podle Kerryho pomohlo v několika otázkách syrského konfliktu pokročit. Podařilo se například dospět k politické shodě o propuštění vězňů. Kerry také řekl, že do obléhaných oblastí bude mezinárodní humanitární pomoc shazována z letadel.

Steinmeier: Nelze si představit budoucnost země s Asadem

Lavrov a Kerry se na potřebě svolat další zasedání ISSG shodli již na začátku května. Nepředpokládalo se, že v závěrečném prohlášení z jednání bude pasáž o osudu syrského prezidenta Bašára Asada. Steinmeier nicméně již předem zopakoval pozici Západu a opozice podporované Saúdskou Arábií, podle které by měla mírová dohoda nastínit kroky vedoucí k ukončení jeho vlády. „Je to nezbytné, protože si nelze představit trvalou budoucnost této země s Asadem,“ řekl německý ministr. „Proto tady ve Vídni musíme zahájit vyjednávání…o tom, jak by měla vypadat přechodná vláda,“ dodal.

Pro Sýrii bylo vyjednáno koncem února celkové příměří, ale v dubnu začaly těžké boje v Halabu, které klid zbraní ohrozily. Kvůli nim zkolabovaly mírové rozhovory, jež OSN vedla s vládní a opoziční delegací v Ženevě. Pro svolání dalšího kola je zásadní, do jaké míry se podaří udržet v zemi klid zbraní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.