Klaus: Nápor běženců je zcela zásadním nebezpečím
„Evropa má jednoznačně říci, že žádní svévolně přicházející uprchlíci ne a má udělat všechna opatření na hranicích, aby sem nepřicházeli,“ řekl Klausběhem Svatovavřinecké poutě na Sněžku.
Aktuální přístup k situaci je podle něj neskutečnou nezodpovědností politiků současných, jak v ČR, tak v Evropě. „Ty naši se lacině vymlouvají na tu Evropu,“ řekl Klaus.
V polovině června česká policie kvůli nynější migraci uprchlíků z Asie a Afriky do Evropy zesílila kontroly a odhalených migrantů stále přibývá. Mezi zadrženými jsou zejména občané Sýrie, následují Iráčané a Afghánci. Většina lidí se do ČR dostává z Řecka přes Maďarsko a Rakousko a téměř všichni uvádějí jako svůj cíl Německo. Ministerstvo vnitra očekává, že v příštím roce přijde do Česka 5000 až 7000 běženců. Letos jich má být kolem 3500.
Vlna migrace v Evropě
Vlna migrace trápí v současné době většinu států Evropské unie. Podle informací OSN dorazilo do Evropy od ledna do konce července přes Středozemní moře na 224 tisíc uprchlíků a běženců. Do Itálie podle nich letos doplulo zhruba 98 tisíc uprchlíků a do Řecka kolem 124 tisíc. Při pokusu o přeplutí Středozemního moře zahynulo přes 2100 lidí. Za celý loňský rok ve Středozemním moři zahynulo přinejmenším 3279 migrantů. Drtivá většina běženců se na náročnou a nebezpečnou cestu vydala podle OSN kvůli válce, násilnostem a útlaku ve vlasti.
Český premiér Bohuslav Sobotka již dříve ujistil, že vláda má bezpečnostní situaci pod kontrolou. Cizinecká policie podle informací z minulého týdne denně zadrží na českém území kolem čtyř desítek cizinců, kteří se do republiky dostali nelegálně.
Žádné kvóty
Členské země EU na konci června odmítly návrh Evropské komise na povinné rozdělení 40 tisíc osob, které velmi pravděpodobně mají nárok na mezinárodní ochranu a jsou nyní v Itálii a Řecku. Zároveň se ale dohodly, že odpovídající počet si v příštích dvou letech rozdělí na dobrovolném základě.
Česká vláda schválila, že republika přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Letos by to mělo být 400 lidí, příští rok 700 a 400 pak v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by mělo Česko převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů - tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě.