KLDR chystá test nové zbraně, japonská armáda je v pohotovosti

Severní Korea v úterý upozornila tři úřady OSN, že mezi 8. a 25. únorem vyšle na oběžnou dráhu satelit pro pozorování Země. Američtí a japonští pozorovatelé předtím na základě satelitních snímků uváděli, že Pchjongjang v nejbližší době chystá další test balistické rakety. USA to označily za „další destabilizující provokaci“.
Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že se ve spolupráci s USA zasadí o to, aby se KLDR testu vzdala. Ministr obrany Gen Nakatani následně nařídil jednotkám protiraketové obrany, aby zaujaly stav zvýšené pohotovosti. Loďstvo v Japonském moři či protiraketový systém Patriot na pevnině mají být připraveny překazit jakoukoli severokorejskou aktivitu ohrožující Japonsko. Jak napsala agentura Reuters, raketa pravděpodobně přeletí jihojaponský ostrov Okinawa ve výšce několika set kilometrů.
„KLDR by měla okamžitě odvolat plánovaný test, který je porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN,“ uvedl v prohlášení jihokorejský prezidentský palác.
Soul omezí leteckou dopravu
Severní Korea již minulý měsíc provedla svůj čtvrtý jaderný test. Tvrdila přitom, že poprvé vyzkoušela silnější vodíkovou bombu, experti ale toto tvrzení zpochybnili.
„Severokorejský plán na vypuštění rakety dlouhého doletu v době, kdy probíhají diskuze o přísnějších sankcích vůči KLDR za její čtvrtý jaderný test, je přímým ohrožením mezinárodního společenství,“ konstatoval prezidentský palác v Soulu. „Důrazně Pchjongjang varujeme, že pokud svůj plán uskuteční, krutě za to zaplatí,“ dodal.
Jihokorejské ministerstvo dopravy oznámilo, že nařídí letadlům, aby se vyhýbaly oblastem, které by mohly být chystaným startem severokorejské rakety zasaženy.
Pchjongjang nepodpoří ani Čína
Čína, která je nejbližším politickým spojencem KLDR a také jejím hlavním poskytovatelem hospodářské pomoci, vyjádřila nad plány Severní Koreje vážné znepokojení. Mluvčí čínské diplomacie Lu Kchang řekl, že Peking vyzval KLDR k umírněnosti.
Severní Korea o svém záměru vypustit satelit Kwangmjongsong informovala mimo jiné Mezinárodní námořní organizaci a Mezinárodní telekomunikační unii, což jsou odborné organizace OSN. Pchjongjang upřesnil, že start se uskuteční v ranních hodinách některý den v uvedeném období, a zadal také souřadnice místa dopadu urychlovacích motorů. Předpokládá se, že skončí ve Žlutém moři u západního pobřeží Korejského poloostrova a v Pacifiku východně od Filipín, uvedl Pchjongjang.
Severní Korea naposledy testovala raketu dlouhého doletu v prosinci 2012. Vyslala tehdy na oběžnou dráhu objekt, který označila za komunikační družici.