KLDR nabídla USA přímá jednání o Korejském poloostrově

Socha uctívaného vůdce Kim Ir-sena

Socha uctívaného vůdce Kim Ir-sena Zdroj: John Pavelka, Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK
Severní Korea nabídla Spojeným státům přímá mezivládní jednání, aby je přesvědčila o opodstatněnosti svého návrhu na pozastavení svých jaderných testů. Řekl to v úterý náměstek severokorejského velvyslance u OSN An Mjong-hun. Washington páteční návrh Pchjongjangu na jaderné moratorium odmítl, protože KLDR za něj požadovala zrušení letošního společného vojenského cvičení s Jižní Koreou.

Pokud by Washington návrhy Pchjongjangu přijal, pak, by „byla v tomto roce možná na Korejském poloostrově řada věcí“, řekl diplomat. „Vláda KLDR je připravena vysvětlit své záměry spojené s tímto návrhem přímoi Spojeným státům. Jsme k tomu připraveni, pokud budou Spojené státy požadovat dodatečné objasnění našeho návrhu,“ řekl An podle agentury Reuters.

Ministerstvo zahraničí USA označilo v sobotu návrh KLDR za zastřenou hrozbu. Uvedlo, že návrh bezdůvodně spojuje jaderné testy a dlouhodobá společná cvičení.

„Odmítnutím našeho návrhu Spojené státy znovu prokázaly, že hodlají pokračovat ve zvyšování útočného potenciálu v Jižní Koreji, zatímco po nás požadují, abychom vlastní obranné schopnosti neposilovali. Je to zcela nepřijatelné a naprosto neodůvodnitelné,“ řekl An.

Pchjongjang: USA se mají zasadit o mír na Korejském poloostrově

Pchjongjang předal příslušný návrh Spojeným státům v pátek prostřednictvím nespecifikovaného kanálu a uvedl přitom, že „je načase, aby USA udělaly odvážné rozhodnutí pro mír a stabilitu na Korejském poloostrově“. Severní Korea označuje společné americko-jihokorejské vojenské manévry za přípravu k invazi, přestože oba spojenci opakovaně prohlašují, že nemají v úmyslu na KLDR zaútočit.

Severní Korea uskutečnila jaderné zkoušky v letech 2006, 2009 a 2013. Případný čtvrtý jaderný test by byl další vzdorovitou reakcí na mezinárodní nátlak na Pchjongjang s požadavkem, aby se KLDR vzdala svého jaderného programu.