KLDR plní raketu palivem, start by mohl být už zítra

Unha-3, KLDR

Unha-3, KLDR Zdroj: profimedia.cz

Navzdory mezinárodním protestům začala Severní Korea tankovat palivo do rakety, která by měla u příležitosti 100. narozenin zesnulého vůdce Kim Ir-sena vynést do kosmu satelit. Podle dřívějších prohlášení se očekává, že raketu KLDR vypustí v termínu 12. až 16. dubna. Někteří experti uvedli, že považují za pravděpodobný termín startu čtvrtek. Západ obviňuje Pchjongjang, že start je záminkou pro test raketových zbrojních technologií. KLDR trvá na tom, že let je výhradně mírový.

Agentura Nová Čína uvedla, že všechny přípravy ke startu byly dokončeny a že satelit je již v nákladovém prostoru. „Jsme si jistí, že uspějeme,“ oznámilo severokorejské letové středisko.

Jako pravděpodobný termín vypuštění rakety začíná být experty zmiňován čtvrtek. Také meteorologové se k tomuto datu s ohledem na předpověď počasí přiklánějí; za další vhodný den pak označují sobotu.

Ke kritice KLDR se připojilo i Rusko

Start severokorejské rakety vyvolává mezinárodní napětí. Dlouhodobě ho kritizuje Západ, připadalo se ale i Rusko. To označilo plány KLDR za pohrdání rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Rezoluce 1874 RB OSN stanovuje, že Pchjongjang „se vzdá všech startů s využitím technologie balistických raket, ať už se jedná o rakety s vojenskými či mírovými účely“.

Za „jasné a vážné porušení“ rezoluce Rady bezpečnosti dnes plán KLDR označily i Spojené státy. Zároveň pohrozily, že nedodají Pchjongjangu dříve slíbenou potravinovou pomoc.

Japonsko a Jižní Korea aktivovaly vzdušnou obranu

Čína kvůli mezinárodní kritice KLDR opakovaně vyzvala ke klidu a zdrženlivosti. Čínské ministerstvo zahraničí v krátkém prohlášení zdůraznilo, že všechny strany by se měly společným úsilím zasadit o mír na Korejském poloostrově a v severovýchodní Asii.

Pokud vše půjde podle plánu, proletí třístupňová raketa nad Východočínským mořem mezi Čínou a Korejským poloostrovem. Třetí stupeň rakety by měl shořet na vodami poblíž Filipín. Mnohé letecké i plavební společnosti již oznámily, že z bezpečnostních důvodů přesměrovaly své lety. Japonsko a Jižní Korea aktivovaly vzdušnou obranu.

KLDR: odpálit balistickou střelu z volně viditelného místa by byl nesmysl

Komunikační družici Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda-3), má vynést do vesmíru třicet metrů dlouhá raketa Unha-3. Satelit má obíhat Zemi ve výšce 500 kilometrů. Je prý vybaven videokamerou s vysokým rozlišením a podle Pchjongjangu má za úkol posílat informace o úrodě, lesním bohatství, přírodních zdrojích a povětrnostních podmínkách v KLDR.

Podle expertů je Unha-3 stejný typ nosiče, který by KLDR zřejmě využila pro odpálení střely dlouhého doletu s hlavicí, zaměřené kupříkladu na Spojené státy.

Unha-3, KLDRUnha-3, KLDR|profimedia.cz

Představitel severokorejského výboru vesmírných technologií Rju Kum-čol připustil, že mezi raketou pro vypuštění družice a střelou dlouhého doletu existuje jistá podobnost. Poukázal nicméně na rozdíl v hmotnosti nákladu. „Náš satelit váží 100 kilogramů. Pro zbraň by užitečné zatížení 100 kilogramů nebylo příliš účinné,“ podotkl a spekulace o tom, že start rakety je zástěrkou pro test zbrojních technologií, označil za „nesmysl“.

Rju rovněž upozornil, že odpálení rakety s náloží by vyžadovalo složitější technologii a že taková raketa by nestartovala z pevné, jasně viditelné základny. „Žádná země na světě by nechtěla odpálit balistickou střelu z volně viditelného místa,“ řekl.

Podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové ale start rakety potvrdí, že severokorejské vedení považuje zlepšení vztahů se okolním světem za hrozbu. „A nedávná historie ukazuje, že další provokace obvykle následují,“ dodala.