Kyjev a Moskva se prý dohodly na zastavení bojů o doněcké letiště | E15.cz

Kyjev a Moskva se prý dohodly na zastavení bojů o doněcké letiště

Kyjev a Moskva se prý dohodly na zastavení bojů o doněcké letiště
Ilustrační foto, Ukrajina
• 
ZDROJ: ČTK/AP/Sergei Grits

ČTK

Zmocněnci Ukrajiny a Ruska se dnes dohodli za zastavení bojů v prostoru doněckého mezinárodního letiště, kde už několik měsíců pokračují tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými radikály. Klid zbraní podle Kyjeva dojednali členové rusko-ukrajinské vojenské komise, která má dohlížet na dodržení příměří vyhlášeného v září.

Podle ukrajinské agentury Unian bylo zastavení palby dojednáno přímo v prostoru doněckého letiště, kam během dne členové rusko-ukrajinské komise dorazili. Jednání za ukrajinskou stranu vedl generál Volodymyr Askarov, jeho ruským partnerem byl generál Alexandr Lencov.

Rusko dohodu o klidu zbraní na letišti s výhradami potvrdilo. Dohoda o zastavení palby nebyla podle ruských zdrojů uzavřena mezi Kyjevem a Moskvou, ale mezi zástupci ukrajinské armády a donbaskými separatisty. Ruští důstojníci prý ujednání jen zprostředkovali.

Podle večerních zpráv ukrajinských novinářů střelba na letišti skutečně ustala. Před uzavřením dohody o příměří přitom dnes povstalci letiště ostřelovali nejméně osmkrát.

Vynucený klid zbraní

Dohodu o klidu zbraní si vynutily sílící bojové operace na severu Doněcka, kde mezinárodní letiště leží. Letecký uzel, který nese jméno skladatele Sergeje Prokofjeva, byl během bojových operací prakticky zničen.

V podzemí několika terminálů se udrželi ukrajinští vojáci, kteří po dlouhé týdny odolávají dělostřeleckému a raketovému ostřelování vedenému z pozic separatistů. Navzdory příměří dojednanému v září v běloruském Minsku byly boje stále silnější a zvyšoval se i počet civilních obětí v okolních čtvrtích.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na informace ukrajinského velení napsala, že do bojů o letiště se po boku separatistů zapojily ruské speciální jednotky. Kyjev navíc obvinil Moskvu, že do oblasti dodala dělostřeleckou munici, aby tlak povstalců na letiště podpořila.

Ukrajina obviňuje Moskvu z vyslání vojáků na východ země opakovaně. Také Severoatlantická aliance (NATO) je toho názoru, že se do bojů na východě Ukrajiny zapojili ruští vojáci. Kreml nařčení z přímého vměšování do konfliktu důrazně odmítá, zároveň ale připouští, že na Donbasu působí ruští dobrovolníci včetně „vojáků na dovolené“.

Porošenko jednal s Merkelovou

O vývoji situace na východě Ukrajiny dnes telefonicky besedovali ukrajinský prezident Petro Porošenko a německá kancléřka Angela Merkelová. Podle úřední zprávy ukrajinské prezidentské kanceláře se shodli na potřebě respektovat zářijová ujednání z Minsku, jejichž hlavní součástí bylo zastavení bojů.

Merkelová blahopřála prezidentovi k úspěšnému formování nové vládní koalice, jejíž hlavní součástí je prezidentský Blok Petra Porošenka. Berlín prý očekává, že nový kabinet se bezodkladně pustí do potřebných reforem.

Kreml se prý zbavil několika úředníků odpovědných za Donbas
Z kremelské prezidentské administrativy odešlo několik vysoce postavených úředníků, kteří koordinovali politiku Moskvy vůči povstaleckým regionům na východě Ukrajiny. Napsal to dnes informovaný ruský list Vedomosti. Důvodem je prý absence plánu na ukončení východoukrajinské krize.
Údajně na vlastní žádost opustili prezidentský tým Boris Rapaport, který řídil politické vztahy Ruska s „lidovými republikami“ na Donbasu, a Alexandr Avdějenko, který měl na starosti vztahy ekonomické. Kromě nich z odboru prezidentské kanceláře, který se zabývá vztahy s Ukrajinou, odešlo ještě několik dalších úředníků a expertů.
Podle informací ruských novinářů je za „ukrajinskou“ politiku Kremlu odpovědný Vladislav Surkov, vlivný poradce prezidenta Vladimira Putina. Surkov je trnem v oku východoukrajinských radikálů, kteří Kremlu vyčítají přílišnou váhavost v tlaku na Kyjev. Nepsaný vůdce donbaských separatistů Igor Strelkov v říjnu o Surkovovi prohlásil, že místo pomoci Donbas likviduje. Surkov se během letošního roku ocitl na sankčních seznamech Spojených států i Evropské unie.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!