Labouristé v Anglii odvrátili fiasko, Skotsko ovládli nacionalisté | E15.cz

Labouristé v Anglii odvrátili fiasko, Skotsko ovládli nacionalisté

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Britští labouristé v místních volbách v Anglii ztratili hlasy voličů, porážka ale není tak výrazná, jak se očekávalo. Ve Skotsku však členové strany předsedy Jeremyho Corbyna skončili až na třetím místě za vítěznou Skotskou národní stranou (SNP) premiérky Nicoly Sturgeonové a konzervativci. V hlasování o složení regionální rady ve Walesu labouristé vítězství obhájili, do sboru se ale poprvé dostali i členové euroskeptické a protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

„Po celé Anglii nám minulou noc předpovídali, že ztratíme rady. Ale neztratili jsme je. Nevzdali jsme se a podpora nám vzrostla,“ uvedl Corbyn na shromáždění v Sheffieldu. Podle komentátorů listu The Guardian i stanice BBC je výsledek voleb špatnou zprávou pro Corbynovy vnitrostranické odpůrce, kteří ho nyní nemohou kvůli špatnému výsledku vyzvat k rezignaci. Alespoň prozatím je tak podle analýz předseda labouristů mimo nebezpečí.

Významnou porážku labouristé ale utrpěli ve Skotsku, kde pozici nejsilnější strany už potřetí v řadě obhájila SNP. Její šéfka Nicola Sturgeonová vítězství své strany označila za „historické“. Ve 129členném parlamentu skotští nacionalisté získali ale jen 63 křesel, což o šest méně než doposud. Podle analytiků tak Sturgeonová bude muset kvůli vytvoření většinové vlády oslovit s nabídkou vzniku koalice další stranu, pravděpodobně Zeleném kteří dosáhli na šest křesel.

Na druhém místě ve Skotsku, někdejší baště labouristů, skončili nečekaně konzervativci britského premiéra Davida Camerona. Labouristé, kteří v letech 1999 až 2007 vedli čtyři skotské vlády, se tak musí po letech smířit až se třetím místem. Výrazné vítězství si Labouristická strana naopak připsala ve Walesu. V 60členné regionální radě obsadí 29 křesel. Na druhém místě skončila velšská strana Plaid Cymru.

Okovy Evropské unie

Sedm poslanců bude vůbec poprvé ve velšské radě reprezentovat euroskeptickou stranu UKIP. Jedním z nich je i bývalý poslanec Konzervativní strany Neil Hamilton, který se v 90. letech zapletl do korupční aféry a následně politiku opustil. Nyní se podle svých slov vrátil, aby svou zemi „zbavil okovů Evropské unie“. Také podle předsedy UKIP Nigela Farage strana nyní ve Walesu povede kampaň za odchod Británie z Evropské unie, o němž budou Britové hlasovat v referendu 23. června.

Hlasy se stále sčítají v Severním Irsku a mnoha anglických hrabstvích a městech včetně metropole Londýna. Výsledky boje o křeslo starosty hlavního města mezi labouristou Sadiqem Khanem, muslimem pákistánského původu, a konzervativcem Zakem Goldsmithem, budou známy dnes večer.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.