Lagardeová: Dohoda s Řeckem si vyžádá ještě mnoho práce

„Neřekla bych, že jsme již dosáhli konkrétních výsledků,“ uvedla Lagardeová v rozhovoru s německou televizí ARD. „Věci se pohnuly, stále však zbývá spousta práce, kterou je zapotřebí udělat,“ dodala.
Finanční situace Řecka není oficiálním tématem dvoudenního zasedání ministrů financí G7. Setkání ministrů se nicméně zúčastní rovněž Lagardeová, šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi, šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem a eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici, tedy vedoucí představitelé mezinárodních věřitelů Řecka.
Dohoda na dosah, nebo jen přání?
Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu uvedl, že rozhovory s věřiteli jsou v poslední fázi a že brzy budou zveřejněny podrobnosti dohody. „Udělali jsme velmi mnoho kroků. Jsme už v cílové rovince, konečná dohoda je nablízku,“ prohlásil. Mluvčí Evropské komise nicméně upozornil, že v rozhovorech přetrvávají neshody v otázkách rozpočtových cílů, reforem důchodového systému a trhu práce, ale i ohledně velikosti řeckého státního sektoru.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, výrazně zvýšilo nezaměstnanost a znamenalo pro řadu Řeků sociální krizi.