Lavina v Tyrolsku zasypala české skialpinisty, zahynulo nejméně pět lidí

Hora Geier v Tuxských Alpách

Hora Geier v Tuxských Alpách Zdroj: Volne dilo: Svickova; wikimedia

Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku zasypala 17 lyžařů, kteří podle všecho pocházeli z České republiky, nejméně pět z nich neštěstí nepřežilo. Oznámila to tyrolská policie, podle které je se stanovením národnosti nutné vyčkat na formální identifikaci. Také české ministerstvo zahraničí předpokládá, že oběti tragédie jsou s největší pravděpodobností Češi. Pokud se to potvrdí, bude to největší tragédie českých lyžařů v zahraničí za posledních více než pět let.

„Domníváme se, že to jsou Češi, musí se to ještě formálně potvrdit,“ řekla ČTK mluvčí tyrolské policie Marlies Zoglauerová. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová sdělila, že se stoprocentní jistotou určí národnost a totožnost obětí až policejní složky na místě neštěstí.

Český velvyslanec v Rakousku Jan Sechter v České televizi řekl, že případ na místě řeší český honorární konzulát v tyrolském městě Wattens.

Výprava Robina Kaleta

Část skialpinistů zřejmě patřila k výpravě, kterou organizoval přední český freerider Robin Kaleta. Ten ČTK v telefonickém rozhovoru sdělil, že je v Česku a že přesné informace nemá. „Já jsem tam nebyl, bylo tam víc skupin, byl tam i náš kemp, ale bohužel nevím nic přesnějšího,“ řekl Kaleta. Dodal, že zřejmě zítra bude mít k dispozici potřebné údaje včetně rozboru lavinové situace, takže bude schopen určit, jaká se stala chyba.

List Tiroler Tageszeitung uvedl, že lavina zasáhla dvě skupiny českých skialpinistů, kteří v počtu 17 lidí stoupali z chaty Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů na Geier, horu ve výšce 2800 metrů nad mořem. Tamní terén je prý náchylný k lavinám, neboť svahy mají sklon kolem 30 stupňů.

Horská chata LizumerhütteHorská chata Lizumerhütte | Volne dilo: HellasX; WikimediaLizumer Hütte

Kaleta nicméně ČTK řekl, že jeho skupina se pohybovala na svahu o sklonu do 30 stupňů a během výstupu prováděla lavinové testy, které na nebezpečí neukazovaly. „Vypadá to na velmi nešťastnou náhodu,“ řekl. Dodal, že zhruba do výšky 2300 metrů nad mořem platil druhý z pěti stupňů lavinového nebezpečí, což značí mírné nebezpečí. Ve vyšších oblastech či na prudkých svazích je vyhlášen třetí stupeň, tedy velké riziko.

Kaleta také uvedl, že na chatě Lizumer Hütte má nyní svého známého, který se v neděli vydá do oblasti pádu laviny, aby zde provedl lavinové rozbory a vše zdokumentoval. Získané údaje pak poslouží k objasnění tragédie.

Několika lidem se ze sněhového závalu podařilo za pomoci vlastních sil vyprostit, další zachránila horská služba. Podle informací ministerstva zahraničí byli zraněni tři lidé, zbylým se podařilo vyváznout bez úhony.

Neštěstí se stalo ve Wattenbergu v Tuxských Alpách východně od Innsbrucku. Lavina se uvolnila ve 12:30 a byla dva kilometry široká a až pět metrů vysoká, uvedla policie. Událo se to v místě, které je vyhrazeno pro výcvik rakouských vojáků. Pokud zde vojsko necvičí, je oblast volně přístupná, uvedla APA.

Zvýšené lavinové nebezpečí

V oblasti panuje zvýšené lavinové nebezpečí, o kterém byli Češi podle místního hoteliéra osobně i informací na chatové nástěnce informováni. Podobnou informaci zveřejnila i rakouská stanice ORF. „Celkově byla naprosto nebezpečná situace, kterou Češi, bohužel ignorovali,“ uvedl reportér ORF. O vysokém nebezpečí lavin v Tyrolsku hovořil i český velvyslanec.

Jedna ze skupin na chatě před výstupem na Geier přenocovala, ta druhá se k ní později přidala. Horský záchranář Martin Waldhart řekl, že Češi se pohybovali v naprosto rizikové zóně, ačkoli byli od hoteliéra opakovaně varováni. Do hledání lyžařů se zapojili záchranáři z několika středisek s pátracími psy. Na místo bylo vysláno asi pět helikoptér, mimo jiné i jedna vojenská.

V Tyrolsku panuje zvýšené lavinové nebezpečí. Do 14:00 SEČ horská služba v této rakouské spolkové zemi zaznamenala devět sněhových sesuvů. Portál unsertirol24.com uvedl, že při nich byli zachyceni sněhovou masou tři lidé, všichni vyvázli s lehkými zraněními.

Výběr pádů lavin v zahraničí, při kterých zahynuli čeští občané
Historicky nejhorší katastrofa spojená s pádem laviny, při které zahynuli čeští občané, se udála 31. května 1970 pod peruánským Huascaránem, kde lavina ledu a kamení pohřbila celou čtrnáctičlennou výpravu československých horolezců.
26. dubna 1998 - Těla dvou sedmnáctiletých českých turistů, kteří byli pohřešováni od poloviny března, objevili rakouští záchranáři. Oba byli strženi lavinou při výstupu na Grossglockner.

21. února 1999 - Dva čeští lyžaři nepřežili lavinu, která zasypala turistickou výpravu v rumunských Karpatech.

3. ledna 2003 - Dva čeští horolezci zahynuli v lavině cestou na túru z Téryho chaty do Příčného sedla v Malé Studené dolině ve Vysokých Tatrách.

17. ledna 2004 - Dva čeští reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě zahynuli v lavině, která se zřítila v dolině Parichvost v Západních Tatrách.

9. dubna 2004 - Dva čeští skialpinisté přišli o život, když je v oblasti Rysů ve Vysokých Tatrách strhla lavina. Jeden zemřel na místě a druhý pak podlehl zraněním v nemocnici.

5. srpna 2004 - Pět českých horolezců a jeden Rus zahynuli v lavině, která se utrhla v horách v Kyrgyzstánu.

31. prosince 2005 - Lavina zasypala celkem osm českých turistů, kteří bivakovali ve slovenských Roháčích. Pod sněhem zemřelo sedm Čechů, z toho jedna žena, ve věku od třiadvaceti do sedmatřiceti let. Jednomu muži se podařilo zachránit.

2. května 2009 - Lavina zavalila skupinu alpinistů, pět Čechů a jednoho Slováka, přibližně 500 metrů pod vrcholem hory Schalfkogel v Ötztalských Alpách. Záchranáři se k nim kvůli špatnému počasí dostali až další den. Mužům pod sněhem už nemohli pomoci.

22. března 2010 - Pod lavinou ve Velké Fatře na severu Slovenska zahynuli dva čeští turisté. Lavina zasáhla ještě třetí českou lyžařku, ta ale vyvázla sama.

2. dubna 2010 - Dva čeští turisté stržení lavinou zahynuli v italských Alpách. Sněhová masa, která zasáhla Čechy, se uvolnila ve výšce skoro 2800 metrů u vesničky Solda (německy Sulden) v oblasti Horní Adiže.

15. září 2015 - Sedm turistů včetně tří Čechů zabila lavina ve francouzských Alpách. Neštěstí se stalo v horské oblasti Pelvoux pod vrcholem hory Dôme de Neige des Ecrins měřící 4015 metrů.

7. února 2016 - V tyrolském Wattenbergu zasypala lavina dvě skupiny celkem 17 zřejmě českých skialpinistů. Rakouský rozhlas dosud informoval nejméně o pěti mrtvých.