Lavrov: Bolševická revoluce podnítila na Západě rozvoj sociálního státu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Zdroj: CTK

Bolševická revoluce z roku 1917 a přeměny v éře SSSR měly "rozmanitý" vliv na světové dějiny a významně přispěly k budování západoevropské koncepce sociálního státu. Napsal to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v článku, který zveřejnil odborný časopis Rusko v globální politice. Evropské státy podle něj zavedly politiku sociálního zabezpečení občanů pod vlivem sovětského příkladu.

„Revoluce z roku 1917 a následující občanská válka byly nepochybně mimořádně těžkou tragédií našeho národa,“ napsal Lavrov, z jehož článku dnes citovala ruská média. „Tragédiemi ale byly i všechny ostatní revoluce. To například našim francouzským kolegům nebrání vychvalovat otřesy, které kromě hesel o rovnosti, volnosti a bratrství přinesly i gilotinu a potoky krve,“ uvedl Lavrov s odkazem na Velkou francouzskou revoluci z konce 18. století.

Článek ruského ministra hodnotící dějiny SSSR vyšel krátce poté, co se reprezentativní vzorek ruských občanů v průzkumu vyslovil k hlavním osobnostem sovětské politiky.

Za nejprospěšnější éru přitom Rusové označili období vlády bolševického diktátora Josifa Stalina a komunistického vůdce Leonida Brežněva, vnímaných v Evropě jako symboly útlaku, masových represí a hospodářské a sociální stagnace.

Energický postup vpřed

Podle Lavrova naopak sovětská vnitřní politika inspirovala západoevropský sociální pokrok. „Pro seriózní badatele je očividné, jak ohromný vliv měly přeměny v Sovětském svazu na procesy formování takzvaného sociálního státu v západní Evropě v době po druhé světové válce. Vlády evropských států zavedly bezpříkladná opatření sociální ochrany pod vlivem sovětského příkladu a ve snaze vyrazit zbraň z rukou levicových politických sil,“ uvedl v článku ruský ministr.

Šéf ruské diplomacie rovněž upozornil na „nespornou roli SSSR v procesu dekolonizace a v prosazování zásady nezávislého rozvoje států v mezinárodních vztazích“. Vyzval k respektování celistvosti ruské historie, z níž prý není možné izolovat jednotlivá období.

„Pozitivní tradice našeho národa a jeho historické zkušenosti je třeba vzít za základ pro energický postup vpřed a pro utvrzení práva naší země být jedním z hlavních center soudobého světa,“ konstatoval v článku ruský ministr.