Levná ropa nutí Omán šetřit, daně a ceny benzínu naopak porostou
„Rada ministrů schválila více opatření, aby čelila dopadu nižších cen ropy a zajistila udržitelnost finanční situace země,“ informovala ománská státní tisková agentura ONA.
Mezi ohlášeními kroky je podle agentury Reuters i zvýšení daně z příjmů právnických osob, zvýšení poplatků za některé veřejné služby a „úprava cen ropných produktů“ tak, aby lépe odpovídaly cenám na globální úrovni. Zvýšení cen benzinu zřejmě vstoupí v platnost v polovině ledna.
Avizované změny má sledovat úřad pro ochranu spotřebitele, aby se předešlo nepřiměřenému zdražování. Podrobnější informace ománská agentura nepřinesla. Podle webu GlobalPetrolPrices.com stál v pondělí litr benzinu v Ománu v přepočtu 7,40 koruny, což Omán řadí k zemím s nejlevnějším benzinem na světě.
Ceny ropy na světových trzích klesly od poloviny loňského roku vlivem převisu nabídky nad poptávkou o více než 60 procent a dostaly se pod 40 dolarů za barel.
Levná ropa způsobuje problémy i dalším zemím v regionu, které patří k producentům této suroviny. Saúdská Arábie v pondělí oznámila, že bude kvůli propadu cen ropy letos hospodařit s rekordním rozpočtovým deficitem. V úterý se v zemi zvýšily dotované ceny energií, včetně benzinu. K liberalizaci cen paliv letos přikročily Spojené arabské emiráty, zatímco Kuvajt a Bahrajn ukončily státní podporu nafty a petroleje, poznamenala agentura AFP.
Omán patří v rámci šestičlenné Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) k menším producentům ropy, denně jí vytěží zhruba jeden milion barelů. Země není členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).