Loni se vyrobilo víc falešného parmazánu a grany než originálu | E15.cz

Loni se vyrobilo víc falešného parmazánu a grany než originálu

Loni se vyrobilo víc falešného parmazánu a grany než originálu
Loni se vyrobilo víc falešného parmazánu a grany než originálu
• 
ZDROJ: CTK/CTK/digifoodstock.com

ČTK

Share on Facebook Messenger
Globální produkce falešných sýrů parmazán a grana padano loni poprvé překonala produkci originálních produktů vyrobených v Itálii. Svaz italských farmářů Coldiretti oznámil, že produkce imitací originálního parmazánu, italsky nazývaného parmigiano reggiano, a sýru grana padano loni přesáhla 300 milionů kilogramů, zatímco originálních „made in Italy“ činila pouze 295 milionů kilogramů.

Vyšší produkce falešných sýrů způsobila pokles vývozu obou těchto sýrů. Hodnota vývozu dalších typických italských sýrů, jako je pecorino a gorgonzola, naopak rostla, uvedla agentura ANSA.

Podle Coldiretti většina falešných sýrů parmazán a grana padano se vyrábí ve Spojených státech, dále pak v Rusku, Brazílii, Argentině a Austrálii. Svaz rovněž upozornil, že na evropském a italském trhu se objevují nekvalitní napodobeniny sýru grana padano s klamavým označením, které se vyrábějí převážně v České republice, Maďarsku, Polsku, Estonsku a Lotyšsku.

Parmigiano reggiano a grana padano získaly chráněné označení původu. To znamená, že sýry s tímto názvem mohou být vyrobené pouze v rámci daného regionu a za přísné kontroly kvality. Značka parmigiano reggiano je chráněna celosvětově a může se legálně používat pouze pro sýr vyráběný v a kolem severoitalského města Parma v souladu s přísnými standardy kvality.

Podobná omezení platí pro všechny sýry prodávané v EU pod názvem, který tento sýr označuje v jiném jazyce, tedy například parmazán nebo parmesan. Anglický název však mohou legálně využívat severoameričtí producenti pro sýr vyrobený u nich.

Eva Malá: Rusové pašují zakázaná jídla, chybějí hlavně dobré sýry

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.