Macron chce ve spolupráci s africkými státy potírat pašeráky lidí | E15.cz

Macron chce ve spolupráci s africkými státy potírat pašeráky lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá navrhnout vytvoření africko-evropské iniciativy k potírání pašeráků lidí z Afriky. Ve svém projevu na univerzitě v metropoli Burkiny Faso Ouagadougou také řekl, že podpoří evakuaci osob, které se ocitly v nebezpečí v Libyi.

V listopadu se objevily zprávy, podle nichž jsou afričtí uprchlíci v Libyi prodáváni jako otroci. Macron to už v minulosti označil za zločin proti lidskosti a dnes to zopakoval. V Ouagadougou, kde zahájil třídenní cestu po západní Africe, řekl, že chce, aby vznikla africko-evropská iniciativa, která bude potírat činnost převáděčů. Požádá také evropské politiky, aby pomohli s evakuací Afričanů, kteří uvázli v Libyi a dostali se do nebezpečí. "Navrhnu, aby Afrika a Evropa těmto lidem pomohly," řekl francouzský prezident.

Hlavní téma jeho cesty, která zahrne také Ghanu a Pobřeží slonoviny, je spolupráce v oblasti školství, digitální ekonomiky, životního prostředí a migrace. K otázce boje proti islámským radikálům Macron řekl, že jednotka, kterou proti nim sestavuje pět západoafrických zemí, se formuje příliš pomalu. Má v ní být až 5000 vojáků z Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauritánie a Nigeru. "Nepostupuje to dostatečně rychle. Tuto válku je třeba vyhrát co nejdříve," řekl Macron.

V pondělí večer, krátce před Macronovým příjezdem, někdo na auto francouzských vojáků v Ouagadougou hodil granát a zranil při tom tři civilisty. Kdo je za útokem, není zatím jasné. Na silnici vedoucí k univerzitě dnes lidé postavili barikády a zapálili pneumatiky. Protestovali proti "zneužívání Afriky Západem". Macron se přesto na univerzitu dostal a proti demonstrantům zasáhla policie.

Ve svém projevu se snažil od koloniální doby distancovat. "Patřím ke generaci, která nehodlá Afričanům říkat, co mají dělat. Patřím k těm, kteří považují vítězství Nelsona Mandely, za jednu z největších událostí. Nesouhlasím s těmi, pro něž je Afrika kontinentem krizí a bídy. Jsem s těmi, kdo nevěří, že Afrika je ztracený světadíl, který je třeba zachraňovat," řekl prezident před asi 800 studenty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video