Maďarsko chce postavit plot na hranicích se Srbskem během pár měsíců | E15.cz

Maďarsko chce postavit plot na hranicích se Srbskem během pár měsíců

Skupina 25 běženců z Konga čeká 25. června pod dohledem policie na okraji obce Ásotthalom na srbsko-maďarské hranici na transport do uprchlického tábora.
Skupina 25 běženců z Konga čeká 25. června pod dohledem policie na okraji obce Ásotthalom na srbsko-maďarské hranici na transport do uprchlického tábora.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plot na hranici, který má zastavit pronikání ilegálních migrantů ze Srbska do Maďarska, bude stát během několika měsíců a začne se stavět na více místech najednou, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ovšem také vyzval Maďarsko, aby unáhleně nepřijalo navržené dodatky k azylovému zákonu, které by zhoršily situaci běženců.

„Práce začnou na osmi až deseti místech zároveň… v oblastech, které jsou vystavené největšímu imigračnímu tlaku,“ uvedl šéf maďarské diplomacie. „To znamená v oblastech, které nejvíce využívají pašeráci lidí,“ dodal.

Plot, který má být čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý, bude podle ministra „bránit Maďarsko a Evropskou unii před nečekaně velkým tlakem ilegální imigrace“. Szijjártó rovněž sdělil, že maďarská policie od začátku roku už zadržela 68 tisíc lidí, kteří do země vstoupili nezákonně, přičemž téměř všichni přes Srbsko.

Bělehrad má k postavení plotu výhrady. O tomto záměru a o řešení problémů spojených s vlnou uprchlíků přicházejících do Maďarsko přes Srbsko jednaly ve středu v Budapešti vlády obou zemí na společném zasedání.

Maďarský premiér Viktor Orbán přitom svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče ujistil, že plot není namířen proti Srbsku a srbskému národu, ani neznamená uzavření hranic. Naopak se mají postavit nové hraniční přechody a rozšířit stávající.

UNHCR vyjádřila znepokojení

Proti plotu se ovšem vyslovila i regionální šéfka UNHCR pro střední Evropu Montserrat Feixas Vihéová, která sídlí v Budapešti. V prohlášení uvedla, že kvůli tomuto kroku budou osoby hledající azyl zranitelnější před pašeráky a obchodníky s lidmi.

Vihéová rovněž vyjádřila „hluboké znepokojení“ nad dodatky k azylovému zákonu, které tento týden předložil parlamentu ke schválení ministr vnitra Sándor Pintér a které mají urychlit posuzování žádostí o azyl a posílání zpět ekonomických migrantů.

Podle představitelky UNHCR by tyto úpravy zákona měly „devastující“ dopad na tisíce lidí žádajících o azyl v Maďarsku. UNHCR je znepokojen urychlením azylového řízení, posíláním žadatelů o azyl zpět do nebezpečných třetích zemí a rozšířeným zadržováním těchto osob, zejména žen a dětí.

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video