Merkelová se na summitu EU postaví románské přesile | E15.cz

Merkelová se na summitu EU postaví románské přesile

Zleva Mariano Rajoy, Francois Hollande, Angela Merkelová a Mario Monti
Zleva Mariano Rajoy, Francois Hollande, Angela Merkelová a Mario Monti
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová bude na dnes začínajícím dvoudenním summitu Evropské unie čelit tlaku Francie a Itálie. Podle ní je třeba nejdříve vyřešit strukturální problémy eurozóny dříve, než budou přijata opatření na podporu hospodářského růstu.

Nynější setkání v Bruselu se tak odehraje v atmosféře otevřeného rozepře především mezi Merkelovou a jejím francouzským protějškem Francoisem Hollandem. Merkelová mimo jiné odmítá francouzský návrh na zavedení společního ručení za dluhy členů eurozóny.

Kancléřka prohlásila, že představitelé EU řeší problémy ve špatném pořadí, když se pokoušejí prosadit společné evropské dluhopisy předtím, než bude moci Brusel kontrolovat rozpočty členských států a jejich ekonomickou politiku. „Obávám se, že na summitu se bude až příliš hovořit o všech těchto formách společného ručení a příliš málo zlepšení kontroly a strukturálních opatřeních,“ řekla před svým odjezdem do Belgie německému Spolkovému sněmu.

Hollande se od eurobondů slibuje snížení úroků pro zadlužené státy eurozóny. Skupina ručitelů za dluhopisy by totiž zahrnovala i Německo, které si nyní na trhu půjčuje za téměř nulový a v některých případech dokonce záporný úrok.

Berlínu by se ale zavedením evropských dluhopisů financování dluhu pravděpodobně prodražilo. Merkelová před summitem, který je již dvacátý od vypuknutí krize, zopakovala, že nejsilnější evropská ekonomika nesmí být přetít ručením za závazky jiných států. „Dokud budu naživu, společné ručení za dluhy nepředpokládám,“ v úterý na setkání s poslanci vládní strany FDP. Později ale možnost společného ručení za dluhy opatrně připustila. Ovšem, s tou podmínkou, že nejprve budou zavedeny již zmíněné kontrolní mechanismy.

Na okamžité opatření ale kromě Francie a Itálie tlačí i eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Olli Rehn. Podle něj jsou takové kroky nezbytné, aby polevil tlak na země nejvíce ohrožení dluhovou krizí.

Na summitu se bude kromě zmíněných témat jednat i o půjčce na pomoc španělským bankám. Podle španělského premiéra Mariana Rajoye ale jeho země má i další problémy. „ Nejnaléhavějším tématem je otázka financování. Za současnou cenu své dluhy dlouho financovat nemůžeme,“ uvedl. Během posledních aukcí dluhopisů si totiž Madrid musel výrazně připlatit, když úrok u šestiletých dluhopisů dosáhl rekordní úrovně přes .

Okamžité kroky žádá i italský premiér Mario Monti. Výměnou za svou podporu pro daň z finančních transakcí chce taková opatření, která pomohou snížit úrok italských státních dluhopisů. „Pokud z finančních trhů opět dorazí špatné signály, lidé by se mohli cítit znechucení. Díky tomu by mohly získat politické sily přející si méně evropské integrace, což by byla katastrofa,“ varoval.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video