MMF: Řecko je nejmíň spolupracující zemí v historii | e15.cz

MMF: Řecko je nejmíň spolupracující zemí v historii

Tsipras, Řecko,
Tsipras, Řecko,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Činitelé Mezinárodního měnového fondu (MMF) označili Řecko za "nejméně spolupracující" zemi, s níž tato instituce měla ve své sedmdesátileté historii co do činění. Agentuře Bloomberg to řekly dva zdroje, které jsou seznámeny s obsahem úterního konferenčního hovoru mezi představiteli MMF, Evropské centrální banky (ECB) a Evropské komise. Mluvčí fondu ale popřel, že by taková slova padla.

Zástupci věřitelské „trojky“ si během krátkého a podle zdrojů rozmrzelého hovoru stěžovali, že členové řecké vlády nectí únorovou dohodu s eurozónou o prodloužení programu finanční pomoci o čtyři měsíce. Podmínkou dohody je, že vláda bude pokračovat v dosavadní rozpočtové politice a předloží plán ekonomických reforem.

Představitelé německého ministerstva financí podle zdrojů řekli, že snažit se řeckou vládu přesvědčit, aby přišla s podrobným plánem ekonomické politiky, je ztráta času. Zástupci MMF uvedli, že přístup Řecka k mezinárodním věřitelům je nepřijatelný.

„Vaše zpráva týkající se údajných vyjádření MMF nemá oporu ve faktech. Žádná taková poznámka nepadla,“ sdělil Bloombergu mluvčí MMF Bruno Silvestre ohledně výroku o Řecku jako o „nejméně spolupracující zemi“.

mluvčí MMF: Žádná taková poznámka nepadla

Měnový fond měl v poslední době největší problémy a Argentinou. Tu před dvěma lety otevřeně pokáral za to, že v letech po státním bankrotu z počátku minulého desetiletí manipuluje s údaji o inflaci, čímž porušuje své členské závazky. Šéfka MMF Christine Lagardeová dokonce Argentinu varovala, že pokud problémy s nepřesnými údaji o inflaci nevyřeší, může dostat „červenou kartu“.

Jedinou zemí, která byla nucena odejít z MMF, bylo podle agentury Reuters v roce 1954 komunistické Československo. MMF také potrestal země jako je Somálsko a Zimbabwe, ale většinou kvůli tomu, že nebyly s to splácet půjčky.

Vyjednávání nepokročila

Vyjednávání o řeckém plánu reforem zatím téměř nepokročila a řecká vláda začala požadovat „politickou dohodu“. Na okraj dnes začínajícího summitu EU se tak s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem sejdou k „neformálnímu dialogu“ zástupci evropských institucí, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.

Řecku docházejí peníze a bez uvolnění další části úvěru bude mít problémy splatit v nejbližší době dlužní závazky. Řekové musejí do pátku splatit měnovému fondu 350 milionů eur (9,6 miliardy korun) a rovněž splatit dluhopisy za 1,6 miliard eur. Dnes jeden z řeckých činitelů v Bruselu agentuře Reuters řekl, že vláda má na splátku pro měnový fond dostatek hotovosti.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech ve výši 240 miliard eur (6,6 bilionu korun). Pokud Řecko druhý program úspěšně dokončí, obdrží od mezinárodních věřitelů také zbývajících 7,2 miliardy eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery