Moskva: Sankcemi USA připravují Putinův pád | E15.cz

Moskva: Sankcemi USA připravují Putinův pád

Moskva: Sankcemi USA připravují Putinův pád
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) se svým americkým protějškem Johnem Kerrym
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Spojené státy se svými sankcemi snaží dosáhnout změny vládnoucího režimu v Rusku. Podle agentury TASS to dnes v dolní komoře ruského parlamentu, Státní dumě, prohlásil náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov. Dal také najevo přesvědčení, že Spojeným státům potrvá celá desetiletí, než uznají, že Krym je součástí Ruské federace. Stejně jako jim prý dlouho trvalo "uznání vstupu pobaltských států do Sovětského svazu".

„Za formálně prohlašovaným cílem donutit nás ke změně pozice vůči Ukrajině je patrný a prakticky neskrývaný cíl vytvořit sociálně ekonomické podmínky pro změnu moci v Rusku,“ uvedl zástupce šéfa ruské diplomacie. Takový vývoj se stal „jednou ze zahraničněpolitických priorit Washingtonu“, dodal Rjabkov a zopakoval tak slova ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Rjabkov vládě USA rovněž vyčetl, že k jejím prioritám rovněž „vždy patřilo úsilí odtrhnout od Ruska země SNS“, tedy republiky bývalého Sovětského svazu. A tato snaha se podle něj „od začátku letošního roku objevila s novou silou a ve zvláště agresivní formě“.

Vleklé spory

Ruský diplomat poslancům dále řekl, že překonání situace vzniklé ukrajinskou krizí a zavedením sankcí vůči Rusku potrvá dlouho. „Neumím říci, jestli jde nyní o novou 'studenou válku', jak dlouho nynější období potrvá, ale vím jedno: dostat se ze situace s americkými sankcemi nám potrvá dlouho, mnoho let,“ uvedl.

V této souvislosti připomněl čtyřicetileté trvání takzvaného Jackson-Vanickova dodatku, který omezoval obchod Američanů s Moskvou a byl zrušen teprve před dvěma roky.

Náměstek ministra Sergeje Lavrova ovšem poslance ujistil, že Moskva považuje sankce USA za ilegální a do žádných rozhovorů o kritériích pro jejich zrušení vstupovat nebude.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!