Na Kypru zmizely drobné, obchodníci nemohou prodávat | E15.cz

Na Kypru zmizely drobné, obchodníci nemohou prodávat

U kyperských bankomatů, které ještě vydávají peníze, se tvoří dlouhé fronty
U kyperských bankomatů, které ještě vydávají peníze, se tvoří dlouhé fronty
• 

ČTK

Popi, majitelka kiosku s novinami a cigaretami na náměstí v centru Nikósie, ve středu posílala zákazníky pryč, protože jí došly drobné. Není zdaleka sama, takové problémy nyní na Kypru trápí celou řadu podnikatelů, napsal deník Financial Times.

Problémy s nedostatkem mincí doléhají například i na taxikáře. Ti si za cestu v centru města účtují paušální sazbu pět nebo deset eur, aby se jim vyhnuli. „Normálně potřebuji okolo 300 eur v drobných za den,“ vypráví taxikář Eugenios. „Ale další nemohu dostat, dokud se znovu neotevřou banky, a já nevím, kdy se tak stane.“

Banky na celém ostrově zůstaly i dnes - třetí den v řadě - uzavřené, zatímco vláda se snaží najít cestu, jak získat 5,8 miliardy eur poté, co kyperský parlament odmítl plán EU počítající se zdaněním peněz na bankovních účtech. Internetové bankovnictví se uzavřelo v pátek, ale Kypřané si z bankomatů mohli vybrat mezi 250 a 600 eury po nařízení centrální banky, aby přístroje zůstaly plné v obavách z možným protestů panikařících střadatelů. Avšak nedostatek mincí je jednou z věcí, které, zdá se, bankéři přehlédli.

Banky zůstanou ještě zavřené

Banky zůstanou uzavřené až do úterý, den po státním svátku 25. března, ale řada Kypřanů se obává, že vše může trvat ještě déle, pokud se jejich vláda s Bruselem nedohodne. „Je hrozivé, že se Kypr za pouhých několik dnů změnil v ekonomiku závislou na hotovosti,“ říká Anthimos Eugenidis, student ekonomie, který se v lékárně snažil rozměnit stoeurovou bankovku.

Hotovost za své zboží požadují hotely, restaurace a některé supermarkety, které přestaly přijímat kreditní karty. Podobně se chovají také jejich dodavatelé. „Někteří velkoobchodníci právě pozastavili 45denní lhůtu pro zaplacení a rovnou požadují hotovost,“ popisuje situaci Olga, ukrajinská imigrantka, která vede malý obchod v Nikósii ve starém městě. „Nevím, jestli tady je skutečně taková krize, nebo jen chtějí víc vydělat.“

Lidé se bojí, že v bankách chybí hotovost

Andreas Papaellinas, jeden z předních dovozců, varoval, že by se dodavatelský řetězec mohl do víkendu zaseknout. „Od pátku je vidět snižování prodejů, velkoobchodníci trpí a dovezené zboží se začíná hromadit v přístavech. Nemůžeme obchodovat více než den nebo dva bez fungujícího bankovního systému.“ Další dodavatel obavy z nedostatku jídla odmítá, většina firem má podle něj zásoby chlazených a balených výrobků na dva měsíce dopředu.

Zvyšují se však obavy, že až se banky otevřou, lidé se na ně vrhnou. „Po tom, co se stalo, bych si chtěl vybrat všechny peníze z účtu a dát je do bezpečné schránky, tak jak jsme to dělali v době před šeky a platebními kartami,“ vyjadřuje své přání bankovní úředník v důchodu Theodoros Konstantinu. „Ale mám obavy, že v tuto chvíli není v bankách dostatek hotovosti, aby mohly uspokojit požadavky všech lidí.“

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.