Na pouti do Mekky zemřelo v tlačenici přes 700 lidí. Nedrželi se prý pokynů | E15.cz

Na pouti do Mekky zemřelo v tlačenici přes 700 lidí. Nedrželi se prý pokynů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V tlačenici na muslimské pouti do saúdskoarabské Mekky dnes zahynulo nejméně 717 lidí a 863 osob bylo zraněno. Informovaly o tom úřady islámského království. Největší neštěstí během této akce za posledních 25 let způsobil podle prvních poznatků střet dvou protijdoucích proudů věřících. Pouť dnes pokračovala třetím dnem symbolickým kamenováním satana a zahájením svátku oběti.

Incident se stal podle saúdskoarabské televize v údolí Míná, kde je stanové městečko, v němž poutníci přespávají, a kde se koná rituál kamenování. Od Mekky je vzdáleno asi pět kilometrů.

Tlačenice a následné ušlapání nastalo na ulici 204, která je jednou ze dvou hlavních tepen vedoucích ke stanovišti, odkud poutníci házejí kaménky na betonovou stélu. Zraněným pomáhaly čtyři tisíce záchranářů, kteří ulici 204 uzavřeli a poutníky se snažily odklonit jinými trasami.

Saúdskoarabské ministerstvo vnitra uvedlo, že tlačenice vznikla pravděpodobně kvůli střetu dvou protijdoucích proudů poutníků na křižovatce. Podíl na tragédii mohla mít prý i únava poutníků z vysokých teplot.

Mluvčí ministerstva zároveň odmítl, že by vinu nesly místní úřady, které ale podle mnohých situaci nezvládly. Na věřící údajně letos dohlíželo až 100 tisíc policistů, tisíce dobrovolníků rozdávaly vodu a potraviny. Král Salmán už nařídil vznik zvláštní vyšetřovací komise.

Ministr zdravotnictví Chálid Fálih v reakci na neštěstí už dříve uvedl, že k němu došlo kvůli nedostatku kázně poutníků. „Kdyby poutníci dodržovali pokyny, mohli jsme se této nehodě vyhnout,“ uvedl po obhlídce místa tragédie.

Podle svědectví účastníků se pochod začal komplikovat v 8:00 SELČ. „Šli jsme k můstku Džamarat, když se skupina poutníků najednou zastavila. Do několika minut se vytvořily vlny, jak lidé zezadu tlačili na ty vpředu. Nastala hrozná tlačenice, ženy nahlas křičely a staří lidé padali na zem,“ řekl saúdskoarabskému serveru Al-Baján poutník Muhammad. Patří mezi zraněné, protože upadl a lidé po něm šlapali.

Saúdská Arábie zatím neposkytla ucelené informace o národnosti mrtvých, sdělila pouze, že byli z mnoha zemí. Podle prvních zpráv jsou mezi nimi Turci, Indové a podle Teheránu i přinejmenším 90 Íránců. Právě šéf íránské poutní organizace obvinil Rijád z nezvládnutí situace. Z neznámých důvodů podle něj byla nedaleko místa tragédie uzavřena část silnice.

Podle jednoho ze súdánských poutníků, kterého citovala agentura AFP, se jednalo o nejhůře zorganizovanou pouť ze čtyř, kterých se zúčastnil. „Lidé byli dehydrovaní a omdlévali. Poutníci klopýtali jeden přes druhého,“ řekl.

Zajistit bezpečí poutníků je pro Saúdskou Arábii prestižní otázka nejenom z bezpečnostního, ale také politického hlediska. Země se považuje za ochránce pravého islámu. Na Twitteru se už začaly objevovat první kritiky a návrhy na změnu organizace pouti.

Letos se obřadů v Mekce účastní dva miliony lidí. Z hlediska logistiky je nejkritičtější právě rituál kamenování, protože ke stélám, na něž se házejí kaménky, míří naráz ohromný dav. V roce 2006 na mostě Džamarat, ze kterého se kaménky házejí, zahynulo v tlačenici přes 360 osob. V červenci 1990 zahynulo 1426 poutníků, kteří se pravděpodobně kvůli poruše ventilace udusili v přístupovém tunelu.

Svátek oběti je několikadenní a slaví se v celém muslimském světě, nejen při pouti

Saúdskoarabské úřady proto neustále rozšiřují areál kolem stél. V minulých letech tam byl vybudován několikastupňový ochoz, po němž může přejít během hodiny až 300 tisíc lidí.

Ačkoli se díky stále přísnějším bezpečnostním opatřením minulá léta obešla bez vážnějších incidentů, letošní pouť šťastná není. Už 11. září spadl na staveništi u velké mešity v Mekce obří jeřáb a zabil přes sto lidí. Většina z nich byli poutníci, kteří přijeli do Mekky s předstihem.

Stavba má zvýšit kapacitu mešity a přilehlého patnáctiposchoďového hotelu. V pondělí bylo třeba evakuovat 1500 lidí z hotelu v Mekce, kde vypukl požár. Zraněno při tom bylo několik jemenských poutníků.

Svátek oběti je několikadenní a slaví se v celém muslimském světě, nejen při pouti. Muslimové při něm nechávají porážet obětiny, většinou ovce, jejichž maso je pak rozdáváno chudým.

Výběr největších neštěstí spojených s muslimskou poutí hadždž v Saúdské Arábii (řazeno podle počtu obětí):
1426 - 2. července 1990 - Největší katastrofa, která se odehrála během konání poutě hadždž: v tunelu v údolí Miná (pět kilometrů jižně od Mekky) zahynulo 1426 muslimských poutníků (nejvíce z Malajsie, Indonésie a Pákistánu), kteří byli ušlapáni ve zmatku, jenž vznikl po výpadku ventilace.
453 - 24. září 2015 - Při tlačenici na muslimské pouti v Mekce zahynulo 453 lidí a 719 osob bylo zraněno.
402 - 31. července 1987 - Začaly střety íránských šíitských poutníků se saúdskoarabskou policií, při kterých zahynulo 402, podle íránských 650 lidí (z toho 275 Íránců) a zraněno bylo 648 osob. Po následném přerušení íránsko-saúdskoarabských diplomatických styků 24. dubna 1988 se hadždže íránští poutníci až do roku 1991 neúčastnili.
364 - 12. ledna 2006 - Při tlačenici během obřadu kamenování satana v údolí Míná u posvátné Mekky v Saúdské Arábii zahynulo 364 poutníků a přes 300 dalších bylo zraněno.
343 - 15. dubna 1997 - V poutnických táborech u Mekky zahynulo při požáru 343 lidí a přes 1500 bylo zraněno. Oheň vypukl pravděpodobně po výbuchu plynového vařiče ve stanu.
270 - 24. května 1994 - Při rituálním obřadu kamenování satana se stalo obětí tlačenice v údolí Miná 270 poutníků z různých zemí, včetně dvou Evropanů.
251 - 1. února 2004 - Při obřadu kamenování satana v údolí Míná u Mekky zemřelo v tlačenici 251 poutníků.
118 - 9. dubna 1998 - O život přišlo 118 islámských poutníků při tlačenici během rituálu kamenování satana v údolí Miná.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video