Na Slovensku havaroval vrtulník ukrajinských pašeráků. Nejméně sedm mrtvých | E15.cz

Na Slovensku havaroval vrtulník ukrajinských pašeráků. Nejméně sedm mrtvých

Vrtulník Mil Mi-2
Vrtulník Mil Mi-2
• 
ZDROJ: Aleksander Markin, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na východním Slovensku havaroval ukrajinský vrtulník, nehodu nepřežilo nejméně sedm lidí. Mezi nimi byli dva Ukrajinci a čtyři běženci z jihovýchodní Asie, včetně dvou žen. Stroj typu Mi-2 se zřítil asi 15 kilometrů od slovensko-ukrajinské hranice. K pádu vrtulníku mohla údajně přispět hustá mlha a také to, že stroj letěl nízko. Nehodu novinářům potvrdil slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, podle kterého ukrajinský vrtulník narušil vzdušný prostor Slovenska již ve středu.

Slovenské úřady při vyšetřování tragedie pracují i s verzí, že na palubě havarovaného stroje byli převáděči. Příčinu nehody zatím nestanovily, pilot se prý snažil vyhnout odhalení. „Ve zhoršeném počasí prováděl nebezpečné manévry, například co se týče výšky, letěl velmi nízko. Je to mimořádně smutná událost. Vidíte, že pašeráci či převáděči se neštítí jakýchkoliv nebezpečných aktivit, aby dokázali prolomit naší hranici,“ uvedl Kaliňák. Dodal, že v posledním období často docházelo k narušení slovenského vzdušného prostoru leteckými stroji.

Původní počet šesti potvrzených obětí tragedie, ke které došlo u vesnice Stretávka, stoupl na sedm. S odvoláním na vyjádření Kaliňáka to uvedla televize Markíza. Tělo dalšího člověka našli policisté při prohledávání okolí místa pádu vrtulníku. Trosky stroje jsou roztroušeny u řeky Uh na ploše asi 300 krát 300 metrů.

Portál listu Denník N uvedl, že slovenská policie zaznamenala přelet vrtulníku přes slovensko-ukrajinskou hranici už ve středu. Ukrajinské úřady prý let stroje nepotvrdily, slovenští policisté následně zahájili pátrání. Hledání stroje pátračům komplikovala mlha. Trosky stroje a oběti na jeho palubě slovenští policisté našli až během dneška. Totožnost obětí není známá.

Ukrajinským vojákům chybí vybavení

Ukrajinská pohraniční stráž později uvedla, že na palubě zříceného vrtulníku byli „dva občané Ukrajiny a čtyři běženci ze zemí jihovýchodní Asie, mezi nimiž byly dvě ženy“. Vrtulník „nejspíše sloužil k pašování nelegálních migrantů“, okolnosti jeho havárie se vyšetřují.

Mluvčí ukrajinského generálního štábu Vladyslav Selezňov listu Ukrajinska pravda řekl, že vrtulník nepatřil ani vojenskému letectvu, ani armádě. Hranici nejspíše přelétal ve výšce menší než 50 metrů, a proto jej ukrajinští vojáci nezaznamenali. Zařízení pro odhalování letů v tak nízkých výškách mají podle mluvčího jen pohraničníci.

Pašují se icigarety

Slovensko-ukrajinská hranice je přísně střeženou vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob. Slovenské bezpečnostní složky v minulosti zaznamenaly opakované pokusy o pašování například cigaret z Ukrajiny na Slovensko.

Letos v září na východním Slovensku našel pracovník zemědělského družstva malé letadlo, které nouzově přistálo na poli poblíž obce Nižný Hrušov, vzdušnou čarou asi 40 kilometrů od hranice s Ukrajinou. Ze stroje byly odstraněny identifikační znaky, zůstala pouze ukrajinská vlajka namalovaná na ocasu stroje. Slovenské ministerstvo vnitra tehdy uvedlo, že bezpečnostní složky letadlo podobné někdejším práškovacím strojům Čmelák zaznamenaly a let sledovaly kvůli podezření z pašování cigaret.

Na Slovensku dříve v letošním roce havarovaly nezávisle na sobě záchranářský vrtulník i armádní helikoptéra. Při obou nehodách zahynulo pět lidí.

Přehled nejtragičtějších leteckých nehod na území Slovenska (řazeno podle počtu obětí)
82 obětí - 24. listopadu 1966 - Do vrchu Sakrakopec nedaleko Bratislavy narazil bulharský letoun Iljušin Il-18, který letěl ze Sofie přes Budapešť a Prahu do Berlína. 82 mrtvých, jedná se o nejhorší letecké neštěstí na území bývalého Československa.
76 obětí - 28. července 1976 - Krátce před přistáním se zřítil do jezera Zlaté piesky nedaleko Bratislavy letoun Il-18 ČSA na lince z Prahy. Ze 79 lidí na palubě neštěstí přežili tři cestující.
24 obětí - 9. října 1944 - Ve Vysokých Tatrách se během Slovenského národního povstání zřítil Douglas DC-3 s československými a sovětskými výsadkáři, zemřelo 24 vojáků.
22 obětí - 18. ledna 1956 - Do hory Škapová v Levočských vrších narazil Douglas DC-3 ČSA. Zemřelo 18 cestujících a čtyři členové posádky, přežili čtyři lidé. Oficiálně se jednalo o následek srážky letadla s balonem nesoucím propagandistické letáky Rádia Svobodná Evropa, tato verze však bývá v odborné literatuře zpochybňována.
9 obětí - 9. června 1948 - U letiště v Malackách se při cvičné střelbě na vlečný rukáv srazily dva stroje Aero C-3, zemřelo devět letců.
7 obětí - 19. června 1979 - V Mlynické dolině ve Vysokých Tatrách havaroval vrtulník Mi-8 letky ministerstva vnitra, zemřelo sedm lidí, dva zranění.
7 obětí - 20. srpna 2015 - Na západě Slovenska se srazila dvě letadla, která se následně zřítila. Nehodu nepřežilo sedm lidí. Neštěstí se stalo na slovensko-českém pomezí u obce Červený Kameň nedaleko města Ilava.
6 obětí - 13. listopadu 2015 - Na východním Slovensku havaroval ukrajinský vrtulník, nehodu podle tamních médií nepřežilo šest lidí. K pádu vrtulníku mohla údajně přispět i hustá mlha a také to, že stroj letěl nízko.
5 obětí - 20. října 1977 - Při leteckém neštěstí u Bratislavy zemřela Viera Husáková, manželka bývalého československého prezidenta Gustáva Husáka. Při havárii zahynula i tříčlenná posádka vrtulníků a lékař.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video