NATO podporuje Ukrajinu finančně, dodávat zemi zbraně prý ale nebude | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

NATO podporuje Ukrajinu finančně, dodávat zemi zbraně prý ale nebude

NATO podporuje Ukrajinu finančně, dodávat zemi zbraně prý ale nebude
Ukrajinská armáda na kontrolním stanovišti
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ukrajinská krize a reakce Severoatlantické aliance na nynější vývoj bude jedním ze zásadních témat čtvrteční schůzky ministrů obrany zemí NATO v Bruselu. Přesto si český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý nedovede představit, že by se ministři mohli bavit o možnosti aliančních dodávek zbraní vládě v Kyjevě. NATO jako takové podle diplomata totiž zbraně nedodává, případné dohody nebo obchody se zbrojním materiálem jsou vždy záležitostí jednotlivých členských zemí.

„V alianci to absolutně není téma. NATO nevyváží zbraně, nepřeprodává zbraně, nedaruje zbraně,“ zdůraznil diplomat. Aliance jako taková navíc v zásadě žádné zbraně nevlastní. Společným majetkem jsou letouny AWACS, určité množství bezpilotních sledovacích prostředků a počítačové komunikační systémy.

NATO ukrajinskou vládu v jejím konfliktu s proruskými separatisty na východě země podporuje finančně. Několik svěřeneckých fondů, o jejichž zřízení rozhodl loňský summit ve Walesu, má pomáhat s reformami systémů velení a řízení, logistiky či kybernetickou obranou nebo návraty veteránů do civilního života.

Ukrajinští povstalci čekají rozhodující boje. Chtějí mobilizovat sto tisíc lidí

Rozhodování o materiální podpoře třetí zemi je vždy individuálním rozhodnutím členských zemí, zdůraznil český diplomat. „To je záležitost jednotlivých spojenců a jejich dvoustranných dohod s případnými příjemci,“ vysvětlil Šedivý. Připomněl, že obchody se zbraněmi mají vždy mnoho různých technických, ale také právních a politických aspektů, které chce každá členská země řešit individuálně.

Merkelová: Konflikt nemá vojenské řešení
„Německo nepodoří Ukrajinu dodávkou zbraní. Jsem přesvědčena, že tento konflikt nemá vojenské řešení,“ uvedla německá kancléřka Angela Merkelová na státní návštěvě Maďarska.

Země NATO se o podobných krocích mnohdy ani navzájem neinformují. Podle Šedivého se spojenci v případě Ukrajiny doposud drželi principu dodávat pouze „nesmrtící“ materiál.

Šedivý: Je nutné brát v potaz jednání Moskvy

V některých členských zemí NATO nyní debata o podpoře Kyjeva dodávkami zbraní sílí poté, co separatisté podporovaní Ruskem odmítli loňskou dohodu z Minsku a na východě země začaly tvrdé boje.

„Je také nutné brát v úvahu, že Moskva dodala v posledních týdnech separatistům stovky kusů těžké techniky - tanky, obrněná vozidla, dělostřelectvo, raketomety a zásobuje je municí,“ dodal Šedivý. Ke změně postoje se podle amerických médií kloní řada politiků v USA, prezident Barack Obama o případné zbrojní pomoci ale dosud nerozhodl.

Pro podobný postup se podle listu The New York Times vyslovil také vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove. „Nemluvil za alianci. To byl jeho názor z pozice velitele amerických sil v Evropě,“ upozornil Šedivý.

Radek Palata: Prostředí pro válku nevhodné

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!