Nejbohatší procento lidí je bohatší, než se myslelo | E15.cz

Nejbohatší procento lidí je bohatší, než se myslelo

Nejbohatší procento lidí je bohatší, než se myslelo
Luxusní jachta
• 

Zdeněk Pečený

Často opakovaná floskule, že jedno procento nejbohatších Američanů vlastní třicet procent veškerého bohatství, je podhodnocením celé situace. Vyplývá to ze studie Evropské centrální banky, o které informovala agentura Bloomberg. Zamlčené údaje o majetku nejbohatších amerických domácností pravděpodobně zvýší jejich podíl na celonárodním bohatství na 35 až 37 procent, napsal ekonom Evropské centrální banky Philip Vermeulen.

To je ještě více než 34 procent, o kterých mluví americká studie o spotřebitelském financování z roku 2010. „Naše znalost o rozdělení bohatství není zdaleka perfektní a úplná,“ napsal Vermeulen s tím, že nejnovější výsledky naznačují stálé podceňování majetku nejbohatších lidí.

Bohatší domácnosti se podle Vermeulena nerady zúčastňují výzkumů, ve kterých by měly přiznávat všechen majetek. Vermeulen pro své výpočty využil dat z Forbes žebříčku miliardářů, aby poskytl nové odhady pro rozmístění majetku ve Spojených státech a několika vybraných evropských zemích, Česká republika mezi nimi není.

Podle autora studie nejsou nové údaje o Spojených státech tak velkým posunem jako v některých evropských zemích. Například v jeho domovském Nizozemsku je podle nových výpočtů koncentrace majetku u procenta nejbohatších mezi dvanácti a sedmnácti procenty, na stejné úrovni je také Belgie či Španělsko. Starší údaje přitom u Nizozemska uváděly hodnotu devět procent. Nové výpočty tak naznačují, že podíl nizozemských boháčů na majetku v zemi je až dvakrát takový než se dříve věřilo.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!