Německá policie nemá čas zjišťovat alkohol z krve, postačí zkouška dechu

Vozidlo německé dálniční policie.

Vozidlo německé dálniční policie. Zdroj: Axel Hindemith (public domain)

ČTK
Policie v Německu zřejmě v budoucnu upustí od odebírání krve pro potvrzení alkoholu v krvi řidičů a spolehne se na dechové zkoušky. Požadují to policejní odbory, podle nichž by se tím snížila zátěž na policisty. Policejní odbory si dlouhodobě stěžují, že policisté musejí sloužit dlouhé přesčasy a kvůli řešení drobných přestupků se nemohou věnovat důležitějším věcem.

Podle německých zákonů jsou krevní zkoušky povinné v případě, že policie z dechu řidiče zjistí více než 0,8 promile alkoholu v krvi. „Musíme volat lékaře a všechno kontrolovat. To stojí čas i peníze,“ řekl deníku Bild šéf policejních odborů Rainer Wendt s tím, že krevních testů policie ročně uskuteční kolem 50 tisíc. „Dechová analýza alkoholu je přitom úplně stejně spolehlivá,“ doplnil.

V Německu je legální řídit, když má řidič v krvi méně než 0,5 promile alkoholu. Pokud ale způsobí nehodu s více než 0,3 promile alkoholu, považuje se to za přitěžující okolnost. Když policie řidiče přistihne s více než 0,5 promile alkoholu, hrozí mu pokuta 500 eur (14 tisíc) a měsíční zákaz řízení.

Pokuty jen pro majitele vozu

Kromě zrušení krevních zkoušek policejní odbory také požadují, aby policisté do budoucna nemuseli vyšetřovat přestupky zachycené dopravními kamerami a radary, jako je jízda na červenou a překročení povolené rychlosti. Podle Wendta se nyní vyšetřování takových případů vleče, protože se majitelé vozů vymlouvají s tím, že nevědí, kdo při přestupku řídil. Odbory chtějí, aby byl do budoucna vždy pokutován majitel vozu, pokud sám neoznámí jméno řidiče.

Odbory také volají po úpravě zákonů, aby policie nemusela na silnicích doprovázet nadměrné náklady. „Díky tomu by mohlo být okamžitě uvolněno pět tisíc policistů pro smysluplnější práci,“ řekl Wendt.

Jan Šindelář: Německé dálniční chyby