„Po desítky let jsme ponechávali Blízký východ Spojeným státům, v posledních letech jsme ho nechávali jemu samému. Výsledkem jsou statisíce mrtvých,“ řekl Röttgen. „Útoky v Paříži nás Evropany donutily přiznat si, že tento region neleží v sousedství Ameriky, ale v sousedství našem. Válka v Sýrii tak ohrožuje naši bezpečnost,“ dodal.
Pokud chtějí evropské země zajistit ochranu svých občanů před terorismem, musí podle Röttgena převzít odpovědnost a začít se na Blízkém východě angažovat. Vojenský zásah musí být podle tohoto poslance Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové součástí širší strategie, kdy se zároveň s bojem proti IS bude hledat politické řešení, jež by umožnilo ukončit občanskou válku v Sýrii.
Po desítky let jsme ponechávali Blízký východ Spojeným státům, v posledních letech jsme ho nechávali jemu samému. Výsledkem jsou statisíce mrtvých
Německo chce proti IS v Iráku a Sýrii nasadit 1200 vojáků, tankovací letoun, vojenskou fregatu a průzkumná letadla Tornado. O vojenské misi bude dnes před polednem ještě hlasovat Spolkový sněm. Vládní strany, které nasazení armády podporují, v něm mají velkou většinu.
Opozice ale dnes varovala, že boj proti IS teroristickou hrozbu neodstraní. „Je to lež (tvrdit), že tato mise oslabí IS. Po zkušenostech z Afghánistánu, Iráku a Libye víme, že bombardování problém s teroristy nevyřeší,“ řekla předsedkyně poslanců Levice Sahra Wagenknechtová. „Eskalace násilí v Sýrii naopak ohrozí možnost konání rozhovorů o politickém řešení občanské války,“ varovala.