Německé kancléřství se rozšíří. „Spolkovou pračku“ doplní nová stavba na druhé straně řeky | E15.cz

Německé kancléřství se rozšíří. „Spolkovou pračku“ doplní nová stavba na druhé straně řeky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Berlínské sídlo německých kancléřů se dočká výrazného rozšíření. Do roku 2027 má v jeho areálu vyrůst nová šestipatrová budova, která pojme 400 kanceláří. Rozšíření kancléřství, z něhož nyní vládne Angela Merkelová, přijde nejméně na 460 milionů eur (11,8 miliardy korun).

„Důvodem celého projektu je to, že v posledních letech se výrazně zvýšil počet zaměstnanců kancléřství,“ vysvětlil nutnost rozšíření šéf Úřadu spolkového kancléře Helge Braun. Zatímco v roce 2001, kdy do budovy jako první šéf německé vlády přesídlil Gerhard Schröder, jich bylo 410, dnes je jich už 750. Zhruba 200 zaměstnanců kancléřství, v němž také zasedá německá vláda, musí kvůli tomu pracovat mimo hlavní budovu. Ta se nachází na dohled parlamentu a berlínskému hlavnímu nádraží.

Problémy s nedostatkem prostoru má vyřešit nová stavba, která vyroste na druhé straně Sprévy, v místech, kde je zatím takzvaná kancléřská zahrada. Šestipatrová, do oblouku zahnutá budova o délce 270 metrů bude kopírovat hranice pozemku. Budou na ní napojeny nižší jedno- až dvoupodlažní stavby, v nichž bude zázemí, včetně jídelny pro všechny zaměstnance. V areálu vznikne také vyvýšené přistávací místo pro vrtulníky.

Obě části kancléřství spojí dvojice mostů pro pěší. Jeden z nich už existuje, druhý se teprve bude stavět. Oblast pod těmito mosty po obou březích Sprévy má nadále zůstat otevřená veřejnosti. Poblíž nedaleké hasičské stanice vznikne logistické a poštovní středisko úřadu.

Plány architektonické kanceláře Schultes a Franková, která navrhla i původní budovu kancléřství, budou v příštích letech upřesňovány na základě technických, bezpečnostních a dalších požadavků. Návrhy také musejí projít řadou příslušných řízení. Se zahájením stavby tak Braun počítá nejspíše v roce 2023.

Samotná stavba by měla trvat čtyři roky, hotova má být v roce 2027. O rok později by se do ní měli přestěhovat úředníci. Podle současného odhadu by výstavba měla přijít na 460 milionů eur, už nyní ale kancléřství počítá s tím, že bude i vzhledem k rostoucím cenám stavebních materiálů a práce nakonec o poznání dražší.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video