Německo v souvislostech: Rozpočtová odpovědnost versus boj s covidem | E15.cz

Německo v souvislostech: Rozpočtová odpovědnost versus válka s covidem

Petr Fischer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Posledních deset let vykazovala německá vláda přebytky veřejných rozpočtů. To bylo s nadšením přijímáno i v České republice, kde bylo Německo bráno jako vzor dobré rozpočtové politiky, která vychází z pravidla, že v lepších časech se dělají zásoby, jež se pak utrácí v době poklesu a ohrožení. Letos to poprvé po dlouhé době bude jinak a Německo se zadluží jako nikdy. A to právě proto, že je doba krize, a tím i vládního utrácení.

Na pomoc podnikům a lidem v koronakrizi letos Německo vydá nad rámec schváleného rozpočtu 217,8 miliardy eur, což je pětkrát větší zadlužení než v době poslední finanční krize, která vrcholila v roce 2010. Země tehdy kvůli růstu dluhu zavedla přísnou rozpočtovou brzdu zakazující dluhy nad zákonem danou míru.

Podle ministra financí Olafa Scholze (SPD), který je zároveň kandidátem sociální demokracie na budoucího kancléře, musí nyní vláda v důsledku ekonomického výpadku počítat s nižším výběrem daní, a to ve výši 81,6 miliardy eur. Ještě příští rok Scholz kalkuluje s poklesem daňových příjmů, takže centrální vláda, spolkové země i obce se budou muset obejít bez dalších šestnácti miliard eur.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video