Německo vyšle proti Islámskému státu 1200 vojáků, letadla a válečnou loď
Německé jednotky by se neměly přímo podílet na bojových operacích, ale měly by poskytovat podporu ostatním zemím bojujícím proti IS. Z turecké základny Incirlik má létat šest letounů typu Tornado na průzkumné lety a jeden tankovací letouny by měl zajišťovat palivo pro bombardéry ostatních zemí. Vojenská fregata Augsburg by měla asistovat francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle.
Pozemní jednotky ale Německo do boje proti IS nenasadí a ani v budoucnu by se na tom nemělo nic změnit. „V žádném případě do Sýrie nepošleme německé vojáky jako pozemní síly,“ řekl po hlasování šéf poslanců sociální demokracie (SPD) Thomas Oppermann. Podle něj by to byl špatný signál, Německo se nechce pouštět do žádného „vojenského dobrodružství“.
Miliardy za rok
Vojenská operace je omezena na jeden rok, v případě potřeby ji ale může Spolkový sněm prodloužit. Náklady na první rok mise by měly být zhruba 134 milionů eur (3,6 miliardy korun). Pro vyslání vojáků dnes hlasovalo 445 poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU a SPD, proti bylo 146 zástupců opoziční Levice a Zelených.
„Po desítky let jsme ponechávali Blízký východ Spojeným státům, v posledních letech jsme ho nechávali jemu samému. Výsledkem jsou statisíce mrtvých,“ řekl předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. „Útoky v Paříži nás Evropany donutily přiznat si, že tento region neleží v sousedství Ameriky, ale v sousedství našem. Válka v Sýrii tak ohrožuje naši bezpečnost,“ dodal.
Převzetí zodpovědnosti
Pokud chtějí evropské země zajistit ochranu svých občanů před terorismem, musí podle Röttgena převzít odpovědnost a začít se na Blízkém východě angažovat. Vojenský zásah musí být podle tohoto poslance Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové součástí širší strategie, kdy se zároveň s bojem proti IS bude hledat politické řešení, jež by umožnilo ukončit občanskou válku v Sýrii.
Vládní poslanci také zdůrazňovali, že Německo musí ukázat solidaritu s Francií po listoopadových atentátech v Paříži. „Kdyby se Německo zdráhalo pomoct, bylo by pak ještě těžší žádat po komkoli v Evropské unii solidaritu. My Němci nemůžeme být v této situaci špatným příkladem,“ řekl Rainer Arnold z SPD.
Boj hrozbu neodstraní
Opozice ale dnes varovala, že boj proti IS teroristickou hrozbu neodstraní. „Je to lež (tvrdit), že tato mise oslabí IS. Po zkušenostech z Afghánistánu, Iráku a Libye víme, že bombardování problém s teroristy nevyřeší,“ řekla předsedkyně poslanců Levice Sahra Wagenknechtová. „Eskalace násilí v Sýrii naopak ohrozí možnost konání rozhovorů o politickém řešení občanské války,“ varovala.
Zelení kritizovali, že vláda ponechala na projednání vojenské mise málo času. Kabinet o vyslání vojáků rozhodl v úterý, poslanci se záležitostí zabývali pouze dva dny.