Německý tisk: Rakouské volby jsou varováním pro Merkelovou

První kolo rakouských prezidentských voleb vyhrál Norbert Hofer

První kolo rakouských prezidentských voleb vyhrál Norbert Hofer Zdroj: ctk/ap

Jako přelom v rakouské politice a zúčtování s velkou koalicí socialistů a lidovců hodnotí německý tisk výsledky prvního kola nedělních rakouských prezidentských voleb, v nichž nečekaně přesvědčivě zvítězil kandidát populistické pravice Norbert Hofer. Podle komentátorů musí německá kancléřka Angela Merkelová brát výsledek rakouských voleb jako varování i pro svou vládu.

Vítězství pravicově populistického kandidáta Norberta Hofera v prvním kole prezidentských voleb změní rakouskou politickou scénu jediným úderem - a možná i její základy,“ napsal deník Süddeutsche Zeitung. „Poprvé od úspěchu Jörga Haidera v Korutanech se v důležitých volbách prosadil pravicový populista. Poprvé neuspěl žádný z kandidátů vládních stran,“ uvedl list.

Jako přelom v rakouské politice označuje volby server Spiegel Online. „Volby jsou zúčtováním s establishmentem, jejich výsledek vyplývá z desítek let vlády dvou velkých stran, z příliš dlouho vládnoucí velké koalice, která je rozpolcená a ve skutečnosti jen čeká na okamžik, kdy se jedna ze stran bude moct zbavit svého partnera. Tyto volby jsou pro SPÖ (sociální demokraty) a ÖVP (lidovce) debakl,“ napsal server.

Systém státu rozděleného na červenou a černou polovinu, v němž ani školník nedostal místo bez stranické knížky, už v této podobě neexistuje

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) je s rakouskou velkou koalicí konec. „Neznamená to, že se teď vláda hned rozpadne. Ale koalice už není velká. Systém státu rozděleného na červenou a černou polovinu, v němž ani školník nedostal místo bez stranické knížky, už v této podobě neexistuje,“ uvedl list s poukazem na tradiční barvy SPÖ a ÖVP.

Jako CDU a SPD?

FAZ upozorňuje, že příště by se SPÖ a ÖVP nemuselo podařit ani získat většinu v rakouském parlamentu. „Je to i důsledek toho, s jakou pohodlnou nevyhnutelností se stále znovu uzavíralo toto spojenectví. (Německé) CDU a SPD by to nyní měly pozorně sledovat,“ varoval deník před podobným oslabením obou tradičních velkých stran v Německu.

Příčinu Hoferova vítězství vidí němečtí komentátoři v migrační krizi. „Pokud se někdo v Německu divil, proč rakouští sociální a křesťanští demokraté na rozdíl od svých německých kolegů vystupují tak tvrdě proti migrantům a de facto stanovili horní hranici pro jejich počet, nyní vidí důvod: Strana může vyhrát volby s kampaní zaměřenou proti islámským přistěhovalcům a pro zachování státu blahobytu. Ani odvrácení se od vstřícné politiky Merkelové rakouské velké koalici nepomohlo,“ píše o důvodech Hoferova úspěchu Die Welt.

Svobodní nastolili téma voleb

„Hoferovo jednoznačné vítězství je triumf pro všechny, kdo i tvrdou azylovou a uprchlickou politiku rakouské červeno-černé vlády považovali za příliš vstřícnou,“ napsaly Süddeutsche Zeitung. Kandidát, který hlasoval proti vstupu Rakouska do Evropské unie a který se staví vstřícně i k německému protiuprchlickému hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), podle nich dokázal udělat z pravicového populismu společensky přijatelnou záležitost.

Podobně hodnotí situaci Spiegel Online, podle něhož si rakouské vládní strany nechaly vnutit uprchlické téma od pravicově populistické FPÖ. „Pravičáci předkládali stále nové požadavky a vláda na ně zdráhavě přistupovala ve víře, zřejmě mylné, že tímto způsobem ještě zachrání svou moc,“ uvedl server.

Die Welt píše, že ve druhém kole se musí kandidát Zelených Alexander Van der Bellen pokusit sjednotit za sebou celé politické spektrum. „Jinak bude mít rakouská republika poprvé prezidenta z krajní pravice. Už jen taková vyhlídka znamená mene tekel pro jakoukoli vstřícnou politiku vůči uprchlíkům na západ od Vídně,“ uvedl deník.

Rakousko hlasovalo na vlně populismu, myslí si čeští politici
Vítězství kandidáta pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera v prvním kole rakouských prezidentských voleb přičítají čeští politici vzestupu populismu v Evropě. Podle znalce rakouské scény exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) je ale Hoferovo vítězství, který získal 36,4 procenta hlasů, i důsledkem neschopnosti vládní koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Současný šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) má za to, že Rakušané reagují podrážděně, protože se bojí ekonomické stagnace.
Výsledek hlasování lze podle Zaorálka interpretovat jako další varování před „koncem starý časů“ v Evropě. „To neznamená, že vše již bude jiné a tradiční strany že dosloužily. Naopak. Evropa málokdy potřebovala tradiční demokratické postupy a lídry více než dnes. Jen o tom musíme přesvědčit občany každodenní prací. V Rakousku jako u nás,“ řekl Zaorálek ČTK.
Skepticky se Schwarzenberg, který žil desítky let v Rakousku, dívá na druhé kolo voleb, a to kvůli konzervativním postojům voličů vládních stan. Je podle něj otázkou, zda podpoří Hoferova protikandidáta ze strany Zelených.
„Jsem z toho smutný, všude vítězí populisté, pomáhej nám pánbůh,“ uvedl Schwarzenberg. Také vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vidí za výběrem rakouských voličů populismus v Evropě. „Ale je to pouze první kolo,“ poznamenal.