Nezaměstnanost ve Francii dělá z mladých „generaci galejníků“ | E15.cz

Nezaměstnanost ve Francii dělá z mladých „generaci galejníků“

Francie
Francie
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Když v 18 začala studovat na univerzitě, nikdy by Francouzku Caroline nenapadlo, že o deset let později bude pořád žít jako student, neschopná najít si stálou práci a bezradná v přeplněném volném pokoji v otcově bytě, napsala agentura Reuters.

Půvabná sedmadvacetiletá mladá žena s bakalářským titulem z literatury a magisterským titulem z komunikačních studií je jednou ze stovek tisíc mladých francouzských absolventů vysokých škol, kteří uvízli v koloběhu krátkodobých pracovních úvazků a období bez práce, které snižují jejich kariérové možnosti. Dvaceti a víceletí lidé nesou hlavní břemeno stagnující ekonomiky, která dotlačila celkovou míru nezaměstnanosti na rekordních 11,5 procenta, jak ukázala čtvrteční data.

„Otec nechápe, proč nemám pořádnou práci. Říká: Máš kvalifikaci a zkušenosti, tak kde je problém?“ říká mezi stánky na pařížském veletrhu práce Caroline, která odmítá prozradit celé jméno.

Nezaměstnanost mladých lidí ve druhé největší ekonomice eurozóny činí 24,4 procenta - pomalu se tak posunuje k zemím těžce zasaženým krizí jako Španělsko, Itálie a Řecko a dál se vzdaluje Německu, kde je mezi lidmi od 15 do 24 let bez práce jen osm procent.

Tato situace poukazuje na nedostatky systému „dovnitř a ven“, ve kterém společnosti jenom neochotně nabírají pracovníky na stálo, kterým francouzský zákoník práce zajišťuje silnou ochranu. Místo toho zaměstnavatelé využívají pracovní smlouvy na dobu určitou, které jim umožňují nabrat a propustit nové pracovníky podle toho, jak se podnikatelská situace mění.

„I když pracujeme nejvíc, propustí nás jako první“

Za dva roky, co nezaměstnanost roste, se nabídka stálých pracovních míst snížila a přijímání lidí na časově omezenou dobu dosáhlo nejvyšších hodnot za 13 let. Čtyři z pěti pracovních nabídek jsou v současnosti kontrakty na dobu několika týdnů nebo měsíců a většinu z nich dostanou mladí lidé. Mezi pracovníky do 30 let jich má třetina smlouvu na dobu určitou proti 13 procentům celkové pracovní síly.

„Mám pocit, jako bychom byli obětovaná generace. Když práci najdeme, máme často nejlepší kvalifikaci a pracujeme nejvíc, když ale dojdou peníze na najatou pracovní sílu, vždycky nás ale propustí jako první,“ říká Caroline.

Krize na pracovním trhu se stala největším testem francouzského prezidenta Françoise Hollandea a učinila z něj nejméně oblíbeného lídra současné Francie. Hollande se pokouší splnit předvolební slib a ukončit pesimismus. Vytvořil 230 tisíc pracovních míst s podporou státu pro mladé a vyplácí podporu firmám, které přijmou mladé mezi své dlouhodobější pracovníky. Podařilo se mu také vypracovat návrh pracovní reformy, o kterém by měli političtí představitelé hlasovat v dohledné době a jehož cílem je snížit překážky pro nabídky práce na dobu neurčitou.

Mladí nemohou začít dospělý život

I když nezaměstnaní absolventi jako Caroline doufají, že zákon odstraní některé nevýkonné pracovníky, kteří podle nich uzurpují pracovní místa, ekonomové tvrdí, že věci se nezmění přes noc.

Uchazeči o práci, jejichž věk se blíží třicítce, si stěžují, že programy pro mládež končí ve věku 25 let. Množství podobných výkřiků na internetu prozrazuje frustraci mladých, kteří nemohou začít žít dospělý život. Francouzská média pro ně vymyslela pojem „génération galère“ (generace galéry). Generační propast je ještě patrnější s tím, jak generace baby boomu pomalu odchází do důchodu, zatímco dva miliony lidí od 15 do 29 let nemají práci ani nestudují.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.