Nezodpovědnost. Republikáni kritizují Obamův rozpočet | E15.cz

Nezodpovědnost. Republikáni kritizují Obamův rozpočet

Prezident USA Barack Obama
Prezident USA Barack Obama
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama v rozpočtovém plánu na příští fiskální rok navrhl novou podporu pro chudé a další zvýšené výdaje spolu se zvýšením daní pro bohaté. Rozpočet, který je víceméně politickou předvolební proklamací, se odklání od důrazu na snižování deficitu. Republikáni hovoří o nezodpovědném populismu.

Plán na fiskální rok od letošního 1. října navrhuje zvýšení daňových kreditů pro zaměstnance s nízkými příjmy, zvýšené výdaje na stavby silnic a mostů nebo peníze na rozšiřování předškolní přípravy. Obama důrazem na zlepšení podmínek chudých a kritikou nerovnosti, s nimiž přišel v lednovém prohlášení o stavu unie, stanovuje své priority před listopadovými volbami do Kongresu a poskytuje demokratům návod, jak se výrazně odlišit od republikánů. Ti ovládají Sněmovnu reprezentantů a Obamovy návrhy označili za nezodpovědné, takže nemají šanci na schválení. O populistických návrzích, které rozvíjejí nedávný Obamův posun k boji s chudobou a nerovností, hovoří i američtí komentátoři.

Obamovi demokraté doufají, že si ve volbách udrží většinu v Senátu a ve sněmovně příliš neztratí. Vyhlídky na získání sněmovny demokratům podle komentátorů zmařila Obamova katastrofálně nezdařená realizace jeho kontroverzní reformy zdravotnictví.

Vyostření napětí

Bílý dům již minulý měsíc sdělil, že prezident z rozpočtového plánu odstraní loňský návrh, jímž vyšel vstříc republikánům v jednáních o snižování rozpočtového deficitu. Jeho rozpočet tak dál vyostřuje napětí mezi ním a republikány, kteří kladou důraz na omezování výdajů a snižování role státu v ekonomice.

Celkové výdaje rozpočtu již určila dvouletá prosincová dohoda mezi oběma stranami Kongresu, která udělala čáru za podzimní rozpočtovou krizí. Obama ale v dnešním plánu navrhl dodatečné výdaje v objemu 55 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), z jedné poloviny na obranu a z druhé vesměs na sociální programy. Zvýšené výdaje navrhuje Obama kompenzovat zvýšením poplatků na cestování letadlem, daně z tabákových výrobků a dalšími opatřeními, které v Kongresu podle AP těžko projdou.

Konec úlev pro bohaté

Obama také navrhuje financovat nové výdaje dalším zvýšením daní a zrušením daňových úlev, vesměs pro bohaté Američany. To by mělo během příštích deseti let získat do federální pokladny přes bilion dolarů. „Jako země musíme učinit rozhodnutí, zda budeme chránit daňovými úlevami nejbohatší Američany, nebo podnikneme chytré investice, které podpoří tvorbu pracovních míst a růst naší ekonomiky a rozšíří příležitosti pro každého Američana,“ prohlásil Obama před žáky základní školy ve Washingtonu.

„Prezident nám nabídl svůj zřejmě nejnezodpovědnější rozpočet vůbec,“ komentoval Obamův plán republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner. „Americké rodiny, které v něm budou hledat pracovní místa a nové příležitosti, najdou jen více státu,“ dodal. „Plán požaduje, aby americké rodiny platily více, aby mohl Washington více utrácet,“ přidal se k němu předseda sněmovního rozpočtového výboru Paul Ryan.

Deficit amerického rozpočtu v minulém fiskálním roce do konce loňského září díky oživení ekonomiky a snižování vládních výdajů poprvé od Obamova nástupu do funkce klesl pod dříve bezprecedentní hranici jedné miliardy dolarů.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video