O kvótách rozhodnou soudci v Lucemburku. Fico potvrdil žalobu | e15.cz

O kvótách rozhodnou soudci v Lucemburku. Fico potvrdil žalobu

Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko podá u soudu Evropské unie žalobu proti rozhodnutí přerozdělit uprchlíky v členských zemích osmadvacítky na základě kvót. Potvrdil to slovenský premiér Robert Fico. Rozmístění běženců v členských státech unie schválili v úterý většinou hlasů ministři vnitra zemí EU, proti bylo Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Rumunskem. Finsko se zdrželo. Šéf frakce socialistů a demokratů v Evropském parlamentu Gianni Pittella vyzval k pozastavení členství slovenské straně Směr.

„Slovensko nemíní respektovat povinné kvóty. Podáváme žalobu k soudu v Lucemburku,“ uvedl Fico po zasedání vlády, která se rozhodnutím ministrů vnitra zemí EU zabývala. Dodal, že Slovensko se záměrně nepodřídí rozhodnutí o kvótách a v této záležitosti se vystaví proceduře EU ohledně porušení unijního práva. Lhůta na podání žaloby je podle něj zhruba dva měsíce od zveřejnění rozhodnutí ministrů vnitra evropské osmadvacítky o kvótách.

„Poprvé v historii se stalo, že v závažné věci, která se týká lidí, se rozhodlo většinou. Jako suverénní země odmítáme diktát většiny v tak citlivém tématu. Myslíme si, že jsme se měli dohodnout jednomyslně na zasedání premiérů a hlav států,“ řekl Fico a zopakoval svůj dřívější názor, že kvóty migrační krizi v Evropě nevyřeší a že vyústí v blamáž.

Slovenský premiér soudí, že spor o kvóty rozhodne také o dalším fungování EU. „Nemůžeme si dovolit, aby Evropa fungovala na principu většiny proti menšině. Velké země pak budou rozhodovat, co se bude dít v malých zemích. To je konec Evropy,“ uvedl Fico.

Bratislava se dlouhodobě staví proti rozmístění běženců v EU na základě povinných kvót. Podle Fica migranti nechtějí zůstat na Slovensku, jejich cílem jsou prý ekonomicky vyspělejší země jako Německo či Francie. Kvóty kritizovalo také Česko, premiér Bohuslav Sobotka ovšem uvedl, že nechce žalobami proti kvótám na přerozdělování uprchlíků dále stupňovat napětí v unii. Jeho názor sdílí i vicepremiér Andrej Babiš.

Pozastavení členství?

Podle šéfa frakce socialistů a demokratů v europarlamentu Pittelly uvádí Fico svými názory do rozpaků „všechny pokrokově“ uvažující lidi“. Pittella přitom citoval Ficova prohlášení o tom, že „nikdy nebude tolerovat masovou migraci muslimských přistěhovalců, kteří začnou stavět mešity“, že by měly být omezovány svobody muslimů v Evropě anebo že „Slovensko je pro Slováky, a ne pro menšiny“.

„Vytrvalá neochota převzít odpovědnost a ukázat solidaritu při uprchlické krizi je v rozporu s našimi hodnotami a politickým přesvědčením. Nemůžete jen říkat, že jste pokrokoví, musíte to také prokázat svými slovy a činy,“ řekl Pittella v Bruselu před summitem Evropské unie o migrační krizi. Proto prý vyzval předsedu Evropských socialistů (PES), Bulhara Sergeje Staniševa, aby zahájil proceduru vedoucí k pozastavení členství Směru. Také vyzval Fica, aby vyjasnil svoje postoje před PES.

Ficův Směr měl podobné potíže již v roce 2006, kdy bylo jeho straně pozastaveno členství u Evropských socialistů kvůli tehdejšímu vzniku vládní koalice s nacionalistickou Slovenskou národní stranou.

Summit EU on-line:

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery