O maďarské občanství požádalo 370 tisíc zahraničních Maďarů

Od loňského roku nová ústava zajišťuje volební právo i Maďarům dlouhodobě žijícím v zahraničí. Maďarský vicepremiér Zsolt Semjén již dříve uvedl, že kabinet Viktora Orbána do konce svého vládního mandátu v roce 2014 očekává, že počet žádostí o občanství ve zjednodušeném řízení dosáhne půl milionu. Právě Orbánova strana Fidesz nejsilněji prosazuje rozšiřování maďarského občanství v zahraničí. Důvodem této politiky je podle Semjéna institucionální znovusjednocení národa. Prozatím ale není jasné, jakým způsobem budou moci zahraniční Maďaři v nadcházejících parlamentních volbách v roce 2014 hlasovat.
Etnických Maďarů žije mimo Maďarsko asi pět milionů, v Maďarsku přibližně dvakrát tolik. Nejvíce zájemců o udělení občanství pochází dlouhodobě z rumunského Sedmihradska a srbské Vojvodiny, kde žije asi 300 tisíc etnických Maďarů. Dále se o občanství hlásí například lidé ze Zakarpatské Ukrajiny, kde žije Maďarů asi 150 tisíc, Izraele, New Yorku, Londýna nebo Mnichova. Zisk maďarského pasu znamená pro občany států mimo Schengenský prostor způsob, jak se stát plnohodnotným občanem Evropské unie se všemi výhodami, které toto občanství přináší.
Na Slovensku není dvojí občanství v kurzu
Asi půl milionu Maďarů žije i na Slovensku, nicméně tam zájem o udělení občanství příliš rozšířený není. Podle zákona, který přijala ještě první Ficova vláda totiž každý, kdo o maďarské občanství požádá, zároveň ztratí občanství slovenské. Pro tuto výměnu zatím rozhodlo celkem asi 300 lidí.